Polski projekt: tradycyjne dywany w nowoczesnym wydaniu

Dziś przedstawiamy Wam wyjątkowe, wielokrotnie nagradzane dywany Angelli, inspirowane tkaninami dwuosnowowymi.

Tkaniny dwuosnowowe, charakterystyczne dla tkactwa ludowego Polski północnej od kilku sezonów z coraz większą siłą powracają do naszych wnętrz. W nowoczesnym wydaniu, dopasowane do aktualnych trendów, idealnie komponują się z dzisiejszymi stylowo urządzonymi pomieszczeniami.

Wzorzyste tkaniny, złożone z przenikających się warstw wykonywało się kiedyś z użyciem dwóch osnów i dwóch wątków. Takie tkanie dawało w efekcie dwustronną tkaninę, której jedna strona była odwrotnością kolorystyczną drugiej. Geometryczne wzory, będące wynikiem stosowanej techniki, przedstawiały motywy roślinne i nierzadko sceny rodzajowe. Zwyczajem było wręczanie tkanin przedstawiających ucztę weselną w wianie pannie młodej. Takie kompozycje używane były później jako kapy na łóżka, dekoracje ścian, a w niektórych rejonach także jako nakrycia stołu.

Fot. architektnaszpilkach.pl

Tradycja tkanin dwuosnowowych w Europie liczy sobie już ponad tysiąc lat. Nadal skupia wokół siebie dużą grupę miłośników i koneserów na całym świecie. Niepowtarzalny rodzaj tkaniny stale jest inspiracją dla wielu projektów, a od niedawna efekty tego nurtu widać w nowocześnie urządzonych wnętrzach.

Wśród inspiracji tkaninami dwuosnowowymi wyraźnie wyróżniają się dywany Agnelli, których kompozycja i ornamentyka wierne są podlaskiej tradycji. Charakterystyczne motywy - winnej latorośli, drzewa, palmet, gwiazd, domów, korowodów weselnych i figurek zwierząt oraz klasyczny podział na pole środkowe i ozdobną bordiurę to główne elementy wzorów. Zachowany jest szachownicowy układ oraz geometryczny sposób przedstawienia świata, a także zasada kontrastu - biel zestawiona jest z kolorem czarnym, brązowym lub grafitowym. Dywany Agnelli wykonane są z wełny, co również nawiązuje do najstarszych podwójnie tkanych kobierców, które wytwarzane były z tego samego surowca.

Dywan OSADA z kolekcji FOLK inspirowanej sztuką ludową różnych regionów Polski,  został wyróżniony w tegorocznej edycji plebiscytu "must have".

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA