Polski projekt: Zapalgo, czyli jak filozof, inżynier i ekonomista robią lampy

Industrialne, miedziane lampy to autorskie projekty młodej polskiej marki Zapalgo. Wbrew pozorom te lampy nadają się nie tylko do loftów.

Twórcy Zapalgo mówią, że tworzą wyjątkowe oświetlenie, które wpuści do każdego pomieszczenie trochę klimatu odległych czasów, trochę tajemnicy i trochę techniki z ery silników parowych.

Miedziane lampy Zapalgo dają piękne, ciepłe, bursztynowe światło. Świetnie oddają ducha industrialnej warszawskiej Pragi, gdzie właśnie przenoszona jest mała fabryka lub raczej manufaktura. Wszystkie produkty wykonywane są bowiem ręcznie i tradycyjnymi sposobami przez trzech przyjaciół.

Znamy się jeszcze z czasów licealnych. Nikt z nas nie studiował wzornictwa przemysłowego ani jakiegokolwiek artystycznego kierunku. Zapalgo tworzą filozof, inżynier i ekonomista. Próbowaliśmy naszych sił w tworzeniu stron internetowych czy branży reklamowej, ale najlepiej sprawdził się właśnie pomysł związany z naszą prawdziwą pasją - designem

- opowiada jeden ze współzałożycieli Zapalgo, Maciej Papiński.

Fot. MyBaze.com

Aby produkt nie tylko dobrze wyglądał, ale i działał, młodzi twórcy skontaktowali się z lokalnym elektrykiem. Wymyślił on nowatorski system, pozwalający na zmieszczenie całego mechanizmu w cienkich rurkach. Istotny jest też sam proces obcowania z lampą: natężenie światła zmieniane jest przez dotykania miedzianej obudowy.

Dzięki temu, że nasze lampy to właściwie jednolita, miedziana bryła, mogliśmy sobie pozwolić na zastosowanie, dość niedocenianego naszym zdaniem, czujnika dotykowego. Wykrywa on zmianę natężenia prądu na miedzianych rurkach. Każdy człowiek ma na sobie jakiś ładunek energii elektrycznej, który przekazuje przez skórę. W końcu nasz mózg w czasie pracy pobiera podobno tyle energii co 25-watowa żarówka!

- opowiadają z pasją twórcy.

Marka Zapalgo powstała w połowie 2013 roku i akurat wpisała się we wschodzący trend na duże żarówki Edisona.

Pokazaliśmy nasze produkty na Targach Designu, wystawiliśmy na platformie MyBaze.com, zdobyliśmy nagrodę publiczności na Wroclove Design Festival i tak się zaczęło

- mówi Papiński.

Dziś tylko jedno na dziesięć zamówień jest z Polski, najwięcej zamówień pochodzi bowiem z Niemiec, USA i Wielkiej Brytanii. Tam popyt na oryginalne produkty jest znacznie większy, zatem w 2015 roku młodzi twórcy powiększą swą kolekcję. Prócz lampek nocnych powstają właśnie nowe modele lamp wiszących, podłogowych i kinkietów. Świetnie pasują nie tylko do urządzonych w stylu industrialnym wnętrz. Sprawdzają się też jako efektowne dodatki do minimalistycznych pomieszczeń.

Prócz lamp, twórcy Zapalgo tworzą oryginalne żarówki w stylu vintage z finezyjnie pozawijanymi włóknami święcącymi. Ich design opiera się na pierwszych modelach wyprodukowanych jeszcze w XIX wieku, w czasach Edisona i Tesli.

Projekty Zapalgo można dostać na MyBaze.com.

Zobacz wideo
Więcej o: