Polski projekt: lampy Flapo. Jakie to proste!

Historia o tym, jak projektowanie graficzne w korporacji zamienić na projektowania unikalnych lamp.

Robert Szwarczyński jeszcze parę lat temu był szefem zespołu grafików dużej korporacji. Tworzył identyfikację wizualną firmy, oprawę graficzną nowych linii produktów czy nietypowe materiały reklamowe. Pomysł na własną markę Flapo zrodził się na zakręcie drogi zawodowej, gdy jego zespół przestał istnieć. Szwarczyński dalej chciał projektować, ale postawił na coś zupełnie innego, lampy, które są według niego poniekąd magiczne.

Mają światło, które wszyscy widzą, ale nie można go dotknąć. Mają prąd, o którym wszystko wiadomo, ale go nie widać

- tłumaczy swą inspirację założyciel Flapo.

Zarówno projekt, jak i wykonanie lamp należą do Szwarczyńskiego. Skończył on wzornictwo przemysłowe na wrocławskiej ASP i studiował na Politechnice, dzięki czemu poza umiejętnością projektowania posiada również wiedzę techniczną i elektryczną.

Fot. MyBaze.com

Projekty Flapo wykorzystują bardzo proste, a przy tym niekonwencjonalne, rozwiązania. Korpus lampy biurkowej DODO jest okrągły i wypełniony do połowy piaskiem kwarcowym. Zmieniając położenie źródła światła (dziobu), piasek powoli się przesypuje, pozwalając lampie wciąż mocno stać, mimo zmiany pozycji. Po lampie MYSZ - zbudowanej wbrew pozorom bez użycia kleju - można swobodnie pisać markerem. Lampa MAX posiada samoblokujący się mechanizm regulujący wysokość źródła światła. Wykonanie niektórych modeli trwa aż trzy tygodnie, bo np. trzeba poczekać, aż wyschnie beton.

Dbałość o detale i estetyka to niewątpliwe zalety oryginalnych, ręcznie wykonanych lamp. Powstają one w małej pracowni przy użyciu prostych narzędzi, czasem specjalnie zaprojektowanych dla konkretnej lampy.

Do tej pory taki proces produkcji się sprawdzał, ale już widzę, że niedługo wykonanie niektórych elementów będę musiał zlecać podwykonawcom

- mówi Szwarczyński.

Projektant czerpie z wielu różnych stylów, wśród których jest Bauhaus czy minimalizm. Założyciel marki Flapo przyznaje, że najwięcej zamówień na lampy pojawia się po wydarzeniach typu Targi Designu MyBaze.com, na których może osobiście zaprezentować swoje produkty zainteresowanym osobom. Lampy marki Flapo dostępne są na platformie MyBaze.com.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA>>

Zobacz wideo
Więcej o: