Jak udekorować ściany, czyli malowanie dla każdego

Malowanie ścian nie jest zbyt skomplikowanym przedsięwzięciem. Bez trudu poradzimy sobie również z ich ozdobieniem kolorowymi motywami, łatwymi do narysowania: kwadratami, trójkątami, a nawet kwiatami.

Przygotowanie ścian do malowania

Zanim zaczniemy planować wnętrzarskie efekty, zajmijmy się odnowieniem powierzchni. Przede wszystkim należy usunąć luźny tynk czy odpryski farby i uzupełnić ubytki. Gładką, suchą ścianę warto pomalować białą farbą podkładową dla uzyskania lepszego efektu kolorystycznego - barwy będą czystsze. Co najważniejsze, będzie to również efekt długotrwały i solidny.

Akcesoria do malowania ścian

Podczas malowania oprócz pędzla, wiadra itp. przydadzą się akcesoria, które ułatwią pracę i pozwolą osiągnąć lepszy efekt. Warto się zaopatrzyć np. w wałek z kijem teleskopowym, dzięki któremu malując sufit, nie będziemy musieli korzystać z drabiny. Bardzo praktyczna jest także folia samoprzylepna (nazywana "antychlap") - szybko i łatwo zabezpieczymy nią np. fragment ściany, drzwi czy okna, by nie pochlapać ich farbą.

Zanim zaczniesz malować ściany

Nawet najciekawszy pomysł może się okazać chybiony, jeśli zapomnimy o tym, że:

- jaskrawe kolory przytłaczają małe i słabo oświetlone wnętrza,

- ciemne barwy, jako kolor główny, sprawdzają się w dobrze nasłonecznionych pomieszczeniach,

- w niewielkich wnętrzach intensywne oraz ciemnie odcienie warto stosować jako uzupełnienie ich jaśniejszych odpowiedników.

Jeśli zależy nam na przyciągającym wzrok efekcie, nie poprzestańmy na wyborze koloru ścian. Można je bowiem dodatkowo ozdobić, na przykład kolorowymi wzorami - namalowanymi farbą albo pokrytymi dekoracyjnym plastycznym tynkiem mozaikowym. Mogą to być choćby pasy, kwiaty, koła, trójkąty czy kwadraty. Warto jednak pamiętać, że wielkość wzoru trzeba dobrać do wielkości wnętrza. Drobne motywy nadają się do małych pokoi; te większe dobrze wyglądają w dużych, przestronnych.

Przy okazji możemy też optycznie poprawić niekorzystne proporcje pomieszczenia. Niski pokój "podwyższą" pionowe pasy, w wąskim sprawdzą się natomiast pasy poziome, które go skrócą i poszerzą.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.