Arena DESIGN 2015

Siódma edycja Arena DESIGN już wkrótce!

Na jakim etapie procesu projektowego wybierany jest materiał, z którego powstanie produkt, a może to materiał jest inspiracją dla jego powstania? Jakie materiały są obecnie najbardziej pożądane wśród producentów, a na jakie stawiają projektanci? Jaka jest rola projektanta? Czy nadal jego zadaniem jest zaprojektowanie produktu, czy pełni on dziś również rolę wizjonera, wynalazcy i technologa w jednym? Odpowiedzi na te i inne pytania padną podczas wydarzenia arena DESIGN 2015.

O materiałach opowiadać będą zaproszeni eksperci - europejskie sławy designu, polscy projektanci, producenci i trendwatcherzy. Ich znaczenie w procesie projektowym produkcyjnym przybliży gość specjalny arena DESIGN 2015 - Edward Barber ze studia Barber & Osgerby, jednego z najczęściej nagradzanych i najchętniej zatrudnianych na świecie. W 2001 roku Edward Barber i Jay Osgerby założyli Universal Design Studio uznawane obecnie jest za jedną z najbardziej innowacyjnych na świecie firm projektowych w dziedzinie projektowania produktu, architektury, projektowania wnętrz i wystaw.

Fot. arena DESIGN 2015/ Edward Barber i Jay Osgerby

Nowe materiały - Nowe Nawyki - Produkty przyszłośc i - to temat wykładu Ineke Hans , uważanej za wiodącą holenderską projektantkę, cenioną za racjonalne podejście do projektowania hybrydowego z naciskiem na szczegóły, funkcję, klarowność i lokalność. Innowacje w materiałach i technikach produkcji oraz ponowne przemyślenia dotyczące wartości i zwyczajów stały się dla Ineke kluczową stymulacją w jej nowych projektach, czyniąc je wielowarstwowymi, zabawnymi i społecznymi.

"Design i innowacje w praktyce. Sukces rynkowy a budowanie wizerunku w meblarstwie " to tytuł panelu dyskusyjnego przygotowanego we współpracy z firmą PFLEIDERER i Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli. Czy polscy producenci mebli mogliby osiągać lepsze wyniki finansowe, gdyby ich produkty były bardziej atrakcyjne wzorniczo, zaawansowane technologicznie i adresowane do wyższych segmentów rynku? Jak zmiana postrzegania produktu i firmy przekłada się na budowę pozycję firmy na rynku krajowym oraz na rynkach eksportowych? Na te pytania postarają się udzielić odpowiedzi uczestnicy panelu: Andrzej Sadowski, ekonomista z Centrum im. Adama Smitha, Marek Hryniewicki, redaktor naczelny Meble Biznes.pl, Tomasz Wiktorski z B +R Studio, reprezentanci OIGPM oraz prezesi firm meblowych.

Spontaniczne instalacje miejskie na pograniczu designu, architektury i sztuki, zaprojektowane, by angażować - to domena Izy Bołoz , polskiej projektantki z dyplomem Design Academy Eindhoven. Jej wykład drugiego dnia arena DESIGN będzie niecodziennym, pełnym mądrości i humoru spojrzeniem na otaczającą rzeczywistość. Warsztaty z oprogramowania AUTODESK, panele dyskusyjne z udziałem projektantów oraz konsultacje przygotowuje Grupa VOX, Concordia Design oraz School of From pod wspólnym szyldem Human Touch Group. Wśród zaproszonych przez Grupę gości znajdą się m.in. Oskar Zięta, Agnieszka Jacobson Cielecka oraz studio Mode:lina architekci.

Po zeszłorocznym sukcesie wydarzeń towarzyszących dla architektów podczas arena DESIGN - Międzynarodowe Targi Poznańskie ponownie zaprosiły poznański oddział SARP do organizacji wydarzeń dla tej grupy profesjonalistów. W ramach działań SARP Poznań odbędzie się panel wykładowy z uznanymi zagranicznymi gośćmi, w tym między innymi z Thomasem Krarupem z duńskiej pracowni Cobe oraz z berlińskim architektem Juergenem Mayerem.

O niekonwencjonalnym zastosowaniu konwencjonalnych materiałów na podstawie własnych doświadczeń projektowych i akademickich opowie Karol Murlak - absolwent wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Spatial Design w Falmouth College of Arts w Wielkiej Brytanii.

Arena DESIGN to miejsce prezentacji dokonań uczelni kształcących młode pokolenie projektantów. W takie podsumowanie wpisuje się projekt Aleksander Kuczma: progenitura, będący.

Fot. mat. prasowe NOTI

Podczas arena DESIGN zobaczymy także wystawę jubileuszową "10 lat Noti ", której kuratorem jest Piotr Kuchciński. Obchodząca okrągłe urodziny marka od pierwszego projektu konsekwentnie realizuje hasło "Po pierwsze design". Pracując z najlepszymi polskimi projektantami, a także studentami szkół projektowych współtworzy historię polskiego designu. Meble Noti nagradzane są w licznych konkursach m.in. dwukrotnie wyróżnione Red Dot Design Awards i pokazywane na licznych wystawach designu w Polsce i za granicą. Na wystawie zobaczymy meble wszystkich polskich projektantów współpracujących z marką m.in.: Tomka Rygalika, Tomasza Augustyniaka, Renaty Kalarus, Jerzego Langiera, Grzegorza Niwińskiego, Jerzego Porębskiego, Doroty Koziary, Mikołaja Wierszyłłowskiego, Anny Hreckiej, Małgorzaty Bronikowskiej, studentów UAP, Krystiana Kowalskiego oraz Piotra Kuchcińskiego.

Najnowsze rozwiązania materiałowe w oświetleniu zostaną zaprezentowane podczas debiutującej wystawy VIVA LIGHT . Wystawa, której kuratorem jest Małgorzata Ratajczak (Emandes), to inauguracja szerszej inicjatywy skupiającej i aktywizującej środowisko związane z przemysłem oświetleniowym i nie tylko. W jej ramach zaprezentowane zostaną nowości oświetleniowe firm polskich i zagranicznych, które w dziedzinie znakomitego wzorniczo oświetlenia oraz innowacyjnych technik świetlnych, mogą pochwalić się licznymi osiągnięciami. Pokazane zostaną także obiekty młodych grup projektowych, które zwracają uwagę świeżością podejścia do projektowania, a także nowatorskie materiały lub niekonwencjonalne przykłady zastosowań tradycyjnych. Do udziału w wystawie zostali zaproszeni m.in.: Acrea, Carpyen, Chors, Cini&Nils, Concreate, Designlab, DPS Group, Emandes, HB Surface, Kabo-Pydo, Martini Light, Miior, Massive Design, NC.ART, Puff-Buff Design, Velt, Vibia.

Pierwszego dnia arena DESIGN już po raz siódmy jury konkursu TOP DESIGN award 2015 wybierze laureatów spośród 20 finałowych produktów, które w ich ocenie wyróżnia doskonałe wzornictwo. Są to zarówno meble, jak i autobus, nożyczki, drukarka 3D, czy kolekcja odzieży. Wszystkie nominowane do finału prace będzie można podziwiać na specjalnej wystawie TOP DESIGN. Wręczenie statuetek nastąpi podczas Wernisażu arena DESIGN 2015.

Nowością tegorocznej edycji arena DESIGN będzie wystawa prac młodych projektantów w ramach pierwszej edycji konkursu PORTA BY ME , organizowanego przez Międzynarodowe Targi Poznańskie i firmę Porta KMI Poland. Zadaniem uczestników tego konkursu jest zaprojektowanie rozwiązania zamykającego pomieszczenie mieszkalne.

Wydarzenie arena DESIGN od lat przyciąga unikalną aranżacją, samo udowadniając jak ogromne znaczenie dla wizerunku i sukcesu rynkowego ma dobry design oraz współpraca z producentem. W tym roku za projekt aranżacji odpowiada uznana polska projektantka Maria Jeglińska, a materiały potrzebne do jej powstania dostarcza firma PFLEIDERER, partner strategiczny arena DESIGN 2015.

Więcej informacji na www.arenadesign.pl

ZOBACZCIE PLAKAT>>

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.