Polski projekt: meble Prop

Rodzina mebli Prop marki Paged

Udany projekt mebla jest najczęściej początkiem całej kolekcji. Stało się tak w przypadku krzesła Prop autorstwa Nikodema Szpunara. W skład utrzymanej w spójnej stylistyce rodziny mebli, przygotowanej przez jednego z najbardziej zdolnych projektantów młodego pokolenia, wchodzą cztery wersje fotela, krzesło oraz dwie wersje stołka barowego.

Kolekcja Prop co roku rozrasta się o kolejne modele. Tegoroczną nowością są różnej wielkości stoły i stoliki kawowe, które premierowo Paged zaprezentuje na kwietniowych targach Salone Internazionale del Mobile 2015.

Opracowanie i wdrożenie krzesła Prop trwało około 31 miesięcy. Ten okres obrazuje jak długotrwałym procesem jest wykonanie projektu i wprowadzenie do produkcji. Oryginalny projekt Nikodem Szpunar opracował podczas studiów w Pracowni Projektowania Produktów prowadzonej przez Tomka Rygalika na Wydziale Wzornictwa warszawskiej ASP. Prototyp krzesła powstał w stolarni Centrum Nauki Kopernik. Niedługo potem w trakcie spotkania studentów Pracowni z przedstawicielami firmy Paged zakwalifikowany został do prac wdrożeniowych. W ich trakcie Nikodem Szpunar zmodyfikował pierwotny projekt m.in. pod kątem wzmocnienia konstrukcji.

Fot. mat. prasowe

Założeniem była możliwość intensywnego użytkowania krzesła w przestrzeni publicznej. Finalna wersja krzesła Prop zaprezentowana została przez Paged w trakcie targów Salone Internazionale del Mobile 2013. Znakomite przyjęcie modelu i zainteresowanie kontrahentów sprawiły, że rok później w Mediolanie pokazana została cała rodzina siedzisk.

Siła projektu Nikodema Szpunara wynika z pogodzenia w Prop klasycznego stylu z minimalizmem.

Krzesło jest dobrze odbierane przez różne pokolenia. Młodzi lubią oszczędne wzornictwo, a ich rodzice doceniają widoczny w projekcie duch vintage. Uniwersalną forma krzesła osiągnięta została dzięki redukcji kolejnych elementów w trakcie prac wdrożeniowych

- mówi o projekcie Nikodem Szpunar.

W kolekcji Prop znajduje się podstawowy fotel z podłokietnikami i tapicerką, fotel bez podłokietników z tapicerką, obie wersje bez tapicerki, barowy stołek z oparciem i bez niego oraz krzesło. Konstrukcję mebli tworzą toczone z drewna bukowego nogi oraz sklejkowe siedzisko i oparcie. Dodatkowym akcesorium stanowi tapicerowanie, które dodaje modelom miękkości i podkreśla domowy charakter. Drewno występuje w kilku wybarwieniach lub w kolorze naturalnym. W 2015 roku kolekcja powiększy się o nową kategorię mebli czyli stoliki kawowe.

Jak Wam się podobają te meble?

ZOBACZCIE ZDJĘCIA>>

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.