Od domku dla lalek po wyszukany design - Iwona Kosicka

Przeglądając portfolio Iwony Kosickiej, trudno uwierzyć, że wszystkie produkty tworzy jedna osoba. - I tak nie realizuję wszystkich moich pomysłów - śmieje się projektantka. Swoją przygodę z designem zaczynała tworząc domki dla lalek w warsztacie stolarskim taty.

Drewniane krzesła, stojące wieszaki, parawany, akcesoria, lampy, poduszki czy haftowana pościel. Iwona Kosicka realizuje się w wielu obszarach projektowania. Przede wszystkim stara się jednak ożywić dobre tradycje polskiego rzemiosła i sprawić, żeby znów było ono trendy. Bo samo słowo "rzemiosło" stało się ostatnio staromodne, a wysoka kultura pracy i kunszt twórców przegrywają ze zmechanizowaną, szybką produkcją.

Projektowanie to dla niej coś więcej niż tworzenie estetycznych i użytecznych przedmiotów. Zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt: trwałość.

Rzeczy trwałe, mimo iż droższe w zakupie, służą nam lata. Nie generują odpadów, nie zaśmiecają naszej przestrzeni. Rzemiosło to baza oraz spuścizna doświadczenia przy tworzeniu takich właśnie produktów

- uważa założycielka Iwona Kosicka Design.

Wiele z jej projektów wykorzystuje drewno, choć Kosicka nie stroni też od eksperymentowania ze szklanymi czy stalowymi elementami. Projektantka zwraca uwagę na symboliczne znaczenie stołów, które tworzy.

Proste kształty mają podkreślać jedność osób, siedzących przy tym najważniejszym meblu w domu

- zaznacza.

Widać to doskonale w jej "Slow Collection": tradycyjne formy dębowych, woskowanych stołów, ale z niespotykanymi, oryginalnymi nogami. Wszystkie tworzone są na zamówienie, zatem można zaproponować projektantce wymarzony kolor. Doradzi, czy to dobry pomysł.

Fot. MyBaze / Iwona Kosicka

Kosicka bardzo ceni sobie kontakt z klientem, wiec prócz sprzedawania mebli na platformie designu MyBaze.com, założyła swoje własne studio pod Wrocławiem. Uwielbia zapraszać i gościć "u siebie" przy jednym ze stołów.

Pijemy kawę, rozmawiamy czasem o meblach, a czasem o życiu. Dzięki temu wiem, jak potem wykonać dany projekt

- opowiada.

Iwona Kosicka, absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, wytwarza też ciekawe dodatki. Aranżacje wnętrz mogą być wzbogacone choćby przez nieduże poduszki z jej autorskimi fotografiami, pościel lub ręcznie wykonane, chromowane, stalowe lampy.

Do realizacji swoich projektów Kosicka lubi zapraszać nowe osoby, które - jak ona - tworzą z pasją. Sama zaczęła w stolarni taty.

Kiedy już zamykał zakład, byłam tam częstym gościem. Wbijałam gwoździe i robiłam swoje pierwsze projekty mebli dla lalek. Oczywiście cztery klocki i deseczka to pierwszy stół, jaki stworzyłam. Chyba dlatego do dzisiaj projektowanie tego "najważniejszego" mebla sprawia mi największą radość twórczą

- wyznaje Kosicka.

Produkty Iwona Kosicka Design dostępne są na platformie designu MyBaze.com.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA>>

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.