Kawiarenki Szyciowe - nowy trend

Najgorętszy trend tego sezonu to moda na szycie, a co za tym idzie nowe miejsca z pasją. Kawiarenki szyciowe, bo o nich mowa zaczynają zapełniać miejską przestrzeń. Gdzie ich szukać? Oto nasz przegląd.

Zdecydowanie najgorętszym trendem tego sezonu jest hand made. Moda na szycie w Polsce rozwija się bardzo intensywnie właśnie dzięki programom typu project runway. Coraz więcej osób zaczyna przerabiać, szyć, tworzyć dekoracje do domu. Nie każdy jednak ma pod ręką maszynę do szycia i nie każdy chce od razu w nią inwestować. Właśnie dla takich osób powstają miejsca pełne pasji do szycia. Połączenie mody, szycia i kawy! Czy to możliwe? TAK, a to za sprawą kawiarenek szyciowych.

Jednak kawiarenki szyciowe to nie tylko miejsce do szycia, ale też jak sama nazwa wskazuje - kawiarnie, gdzie można napić się kawy, herbaty czy gorącej czekolady. Dla tych z Was, którzy nigdy nie szyli i nie wiedzą jak obsługiwać maszynę do szycia kawiarenki organizują kursy tematyczne, podczas których możecie nauczyć się podstaw szycia na własne wymiary. Pierwsze projekty to zazwyczaj poszewki, poduszki, ale z czasem również spódnice i inne ubrania.

Czy w Waszym mieście są kawiarenki szyciowe? Gdzie znaleźć takie kreatywne miejsca? Podpowiadamy!

Pierwsza kawiarenka szyciowa w Polsce powstała ponad 3 lata temu, kiedy szycie nie było jeszcze tak modne i była to NITKA w Poznaniu . Jej założycielkami są Beata Kilichowska-Błaszczyk i Karolina Oszczyk. Od samego początku dziewczyny chciały stworzyć miejsce pełne pasji, mody i chwili dla siebie, bo przecież nie ma nic lepszego jak wstąpić na pyszną kawę czy czekoladę (to z niej najbardziej słynie Nitka) a przy okazji twórczo się zrelaksować. Kiedy powstawała Nitka znawcy mody nie do końca wierzyli w ten pomysł na biznes. Połączenie kawy i ciuchów? Jak jednak pokazuje czas nie dość, że pomysł świetnie się przyjął, to jeszcze zaraził inne miasta i tak dzięki temu mamy w Polsce już kilka fajnych, szyciwoych miejsc.

fot. joannajaskiewicz.

Nitkę znajdziecie tu https://www.facebook.com/NitkaKawiarenkaSzyciowa

Kreatywnych miejsc z dobrymi pomysłami nigdy nie jest za mało i tak pozostając w Poznaniu przenosimy się do FabryQ , który jest jest nie tylko sklepem z tkaninami, ale też miejscem, w którym śmiało możecie szyć, wziąć udział w warsztatach czy porozmawiać i odpocząć w doborowym towarzystwie tkanin. Po wejściu do środka nie wiadomo w którą stronę patrzeć. Ilość pięknych tkanin, miejsce i klimat robię ogromne wrażenie I nawet jeśli do tej pory nigdy nie szyliście, po wizycie w FabryQ zapragniecie to zmienić.

fot. fabryq.pl

FabryQ znajdziecie tu:  https://www.facebook.com/FabryQ?fref=ts

Teraz przenosimy się do Wrocławia, w którym znalazły swoje miejsce dwie kawiarenki szyciowe - Róża Rozpruwacz i Szpilka.

Róża Rozpruwacz to miejsce, w którym każdy może nauczyć się szyć, napić dobrej kawy i skorzystać z rad profesjonalistów. Róża to także przestrzeń, w której można zorganizować ciekawe modowe spotkania, warsztaty nie tylko szyciowe czy zamknięte imprezy okolicznościowe. Co powiecie na wieczór panieński przy maszynach? Na pewno znajdą się chętne, które byłyby szczęśliwe z takiego obrotu sprawy.

fot. rozarozpruwacz.pl

Jeśli będziecie we Wrocławiu koniecznie musicie odwiedzić Różę Rozpruwacz i jej przestrzeń - http://www.rozarozpruwacz.pl/

Szpilka jest stosunkowo młodym miejscem na mapie Wrocławia. Powstała we współpracy z marką Łucznik i w swoim menu ma nie tylko pyszne jedzenie (polecamy zupy krem i sałatki), ale też sporą przestrzeń do szycia. W Szpilce organizowane są warsztaty szyciowe, spotkania blogerów szyciowych, konkursy, ale też imprezy okolicznościowe. Wszystko pod hasłem szycia, mody i designu. Miejsce do szycia jest bardzo dobrze wyposażone, przemyślane i funkcjonalne. W szpilce nie ma miejsca na przypadki, co więcej kursy szycia w grupach odbywają się tam prawie codziennie, co pokazuje, że chcemy coraz więcej szyć.

fot. Szpilka

Szpilkę na fb znajdziecie tu: https://www.facebook.com/atelierszpilki?fref=ts

Kolejna kawiarenka szyciowa, którą udało nam się znaleźć to Akademia Szycia w Szczecinie. Miejsce to powstało z potrzeby wspólnego szycia, z pasji do maszyny i nitki z igłą. Akademia podobnie jak jej poprzedniczki to również sklep z tkaninami, akcesoriami i maszynami do szycia Janome. Bez względu na poziom zaawansowania każdy znajdzie coś dla siebie.

fot. akademiaszycia.pl

Zapraszamy na http://akademiaszycia.pl/

Ostatnie miejsce należy do Krakowa. Kawiarenka Slow Fashion Cafe to klimatyczna, doskonale wyposażona pracownia krawiecka, szkoła szycia, butik i kawiarnia w jednym. Jak sami o sobie piszą: "Serwujemy tu kawę, częstujemy ciasteczkami i gwarantujemy wymierne efekty nauki w postaci samodzielnie uszytych, niepowtarzalnych kreacji. Działania Slow Fashion Cafe wpisują się w nurt Slow Life, który stawia sobie za główne zadanie powrót do indywidualizmu, racjonalnego konsumpcjonizmu oraz ekologicznej, ręcznej produkcji. Rzeczy szyte na warsztatach mają niepowtarzalny charakter, a radość z ich tworzenia świadczy o potrzebie powrotu do aktywności dającej satysfakcję z pracy własnych rąk". Nic więcej do szczęścia nie trzeba.

fot. Studio Poruszenie

Slow Fashion Cafe znajdziecie tu: https://www.facebook.com/SlowFashionCafe

Kawiarenki szyciowe to zdecydowanie najmodniejsze miejsca ostatnich miesięcy, których na szczęście powstaje coraz więcej.  Szukamy kreatywnych rozwiązań, chcemy spędzać swój wolny czas aktywnie, a dzięki pasji możemy łączyć przyjemne z pożytecznym! A Wam jak się podobają takie miejsca? Macie w swojej okolicy podobne?

ZOBACZCIE ZDJĘCIA>>

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.