Fasadowe płytki dekoracyjne Stegu - samodzielny montaż

Płytki kamieniopodobne odzwierciedlają naturalną różnorodność ponadczasowego materiału budowlanego, jakim jest kamień naturalny. W skład bogatego asortymentu płytek kamieniopodobnych Stegu wchodzą inspirujące kolekcje, dostarczające niemal nieskończonych możliwości stylizacji elewacji i wnętrza.

Szeroka paleta obejmuje dekory od inspirowanych antyczną sztuką budowlaną, poprzez wzorowane na tradycyjnej architekturze śródziemnomorskiej, aż po wzory charakterystyczne dla terenów górskich. W ofercie Stegu występują również okładziny kamieniopodobne specjalnie dedykowane nowoczesnym realizacjom, opartym na innowacyjnych materiałach i zdecydowanej kolorystyce. Kamień elewacyjny znajduje szerokie zastosowanie - jako dekoracja ogrodzeń, całych elewacji lub cokołów budynku, a także do projektowania śmiałych aranżacji wnętrz z użyciem ściennych płytek. Kamieniopodobne materiały wykończeniowe w ofercie Stegu, są odporne na mróz i zmienne warunki pogodowe, dlatego dają gwarancję trwałości na długi czas.

Dzięki bogactwu formy oraz naturalnym barwnikom, kamienie doskonale komponują się zarówno ze szkłem, metalem, jak i klasyczną architekturą. Dlatego tak chętnie są stosowane na ogrodzeniach, elewacjach zewnętrznych oraz we wnętrzach. Kamień zmiękczy ostrą formę architektoniczną, wizualnie czyniąc ją bardziej przyjazną dla oka. Kamień elewacyjny jest trwały, ale jednocześnie bardzo łatwy w obróbce. Produkowany w formie łatwych w montażu paneli lub kamiennych plastrów, posiada znacznie mniejszą masę niż kamień naturalny. Ze względu na uniwersalną strukturę, może zostać położony w poziomie lub w pionie, pozwala również na malowanie powierzchni farbami emulsyjnymi. Brak wymagań co do gładkości powierzchni na którą jest kładziony sprawia, że zastosowanie tego produktu pozwala na uzyskanie doskonałego efektu wizualnego przy niewielkim nakładzie kosztów i pracy.

Najpopularniejsze w Polsce okładziny z oferty firmy Stegu stosowane na elewacjach to Nepal - głęboko rzeźbione w jasnej kolorystyce, Grenada - płytki oddające eleganckie wzornictwo i atmosferę andaluzyjskiego krajobrazu oraz cegłopodobne płytki Country - imitacja starej cegły belgijskiej.

fot. materiały partnera

Płytki elewacyjne wykonane są z betonu. Ich ogromną przewagą nad materiałem naturalnym jest niższa waga - nie obciążają statycznie ściany. Są również znacznie tańsze niż kamień naturalny lub cegła.

Montaż płytek kamieniopodobnych na elewacji

Ważną zaletą fasadowych płytek imitujących kamień jest prosty montaż, który można z powodzeniem wykonać we własnym zakresie. Prace wykonujemy w temperaturze od 5 do 25 stopni Celsjusza. Przed rozpoczęciem montażu wysuszoną i oczyszczoną ścianę impregnujemy specjalnym środkiem (np. Grunt Stegu), a następnie wyznaczamy poziom. Tak przygotowaną ścianę zostawiamy na 24 godziny. Po jej wyschnięciu przechodzimy do klejenia płytek. Jeśli mamy do czynienia ze ścianą z narożem, wówczas powinniśmy rozpocząć pracę od jego wyklejenia.

Należy pamiętać, aby płytki dobierać z różnych kartonów dzięki czemu powierzchnia okładziny uzyska ciekawą strukturę. Płytki kleimy przy zastosowaniu odpowiedniego kleju (np. kleju Elastik Stegu).

Montaż i fugowanie płytek cegłopodobnych na elewacji

Przystępując do wyklejania cegłopodobnych płytek elewacyjnych postępujemy podobnie, jak w przypadku płytek kamieniopodobnych. Jeśli decydujemy się na ułożenie płytek cegłopodobnych z fugą, po odpowiednim zagruntowaniu ściany, na jej powierzchni kreślimy linię określającą poziom bazowy. Następnie od niej kreślimy linie pomocnicze w odległości dwa razy wysokość płytki plus podwójna grubość fugi. Optymalna szerokość fugi to ok. 10 mm.

Fugę należy przygotować w czystym wiaderku, aby wykluczyć powstawanie wykwitów. Najlepiej przygotowywać fugę w małych porcjach po ok. 2 kg. w celu wykorzystania jej w krótkim czasie. Fuga powinna mieć konsystencję mokrego piasku, jak z dna piaskownicy: po ściśnięciu powstaje kulka, z której nie wycieka woda, a po upuszczeniu z niewielkiej wysokości  - rozbija się o podłoże.

fot. materiały partnera

Fugę nakładamy za pomocą fugownicy (spoinówki) do fugowania klinkieru lub kamienia naturalnego. Najlepiej zaopatrzyć się w fugownicę o największej twardości, która najmniej ugina się pod naciskiem, i powraca do swojego położenia.

Niewielką ilość gotowej zaprawy nakładamy na prostokąt o wymiarach ok. 30x15 cm wykonany z materiału nie wchłaniającego wilgoci np. blacha ocynkowana, lub plastik. Za pomocą fugownicy nakładamy odpowiednią ilość fugi w szczeliny pomiędzy płytkami na powierzchni nie większej niż 4 płytki w pionie i 4 płytki w poziomie. Następnie zdecydowanym ruchem dociskamy fugę jednocześnie pozbywając się nadmiaru materiału.

Po nałożeniu fugi możemy delikatnie przetrzeć ją pędzelkiem, aby wygładzić jej powierzchnię. Nie wolno naruszać samej struktury dociśniętej fugi, ponieważ w tym miejscu będzie ona się kruszyć. Zbyt silne dociśnięcie może wypchać fugę ze szczeliny.

Fuga nałożona i nawet lekko dociśnięta, ale pozostawiona na 24 godziny twardnieje i przymocowuje się do podłoża. Wytrzymałość uzyskuje po co najmniej 21 dniach.

fot. materiały partnera

Fugowanie partii ścian najlepiej wykonywać w jednym dniu w celu zachowania jednolitego koloru fugi.

Konserwacja

Po wyklejeniu całej powierzchni ściany i jej przeschnięciu (po ok. 14 dniach), impregnujemy ją specjalnym środkiem (np. Żywym Kolorem Stegu). Impregnat zabezpiecza powierzchnię przed zanieczyszczeniami i wilgocią oraz nadaje płytkom intensywną barwę.

Videoinstrukcje montażu płytek Stegu, dostępne na stronie: www.fachowiec.tv