Kolekcja Marii Jeglińskiej dla Kristoff w obiektywie Kasi Bobuli

Gra światła, mocne wzory graficzne i stonowana kolorystyka. Zobaczcie, jak niezwykle prezentuje się kolekcja "Nathalie & George" na zdjęciach Kasi Bobuli.

Co może wyniknąć ze skrzyżowania wrażliwości fotografki Kasi Bobuli z estetycznym zmysłem projektantki Marii Jeglińskiej? Jak na ich współpracę wpłynęły klimat i architektura Londynu? Wykonana w tym mieście sesja wizerunkowa, stanowiąca twórczą interpretację kolekcji "Nathalie & George" - zestawu stworzonego dla wałbrzyskiej fabryki porcelany Kristoff - urzeka stonowaną kolorystyką, grą światła, oniryczną atmosferą i czystością form graficznych.

Większość osób kojarzy mnie ze zdjęciami mody, ale moją pasją jest również fotografowanie architektury i wnętrz

- mówi Kasia Bobula.

To właśnie zdjęcia z zaplecza wielkich tygodni mody stały się dla niej przepustką do takich magazynów jak "Vogue" czy "New York Times". Świeżość spojrzenia, dokumentalistyczne zacięcie połączone z perfekcjonizmem - to wypadkowa stylu fotografki, która publikowała również w "L'Officiel", "Dazed & Confused", brytyjskim "ELLE", ale i wnętrzarskim "Apartamento".

Zamiłowanie do designu sprawiło, że mieszkająca w Londynie Polka z przyjemnością zgodziła się dokonać fotograficznej interpretacji kolekcji porcelany "Nathalie & George", zaprojektowanej dla marki Kristoff przez Marię Jeglińską. Zestaw inspirowany parą postmodernistycznych projektantów, Nathalie du Pasquier i Georgem Sowdenem, którzy tworzyli we Włoszech w latach 80., przyciąga niebanalną kombinacją mocnych wzorów. Silne, wręcz brutalne linie kontrastują z delikatnością porcelany, a czerń odcina się od pasteli. Dwa kolory i dwa wzory, po które sięgnęła Jeglińska, doskonale wypełniają proste formy filiżanki, imbryka czy cukiernicy. Zmuszają, by spojrzeć inaczej na tradycyjne kształty z portfolio wałbrzyskiego Kristoffa.

Walory tej kompozycji zostały szybko dostrzeżone - kolekcja "Nathalie & George" została uhonorowana chociażby statuetką "Must have! Łódź Design Festival 2013", pokazywana była podczas Salone Internationale de Mobile 2013, Dutch Design Week Eindhoven 2014 oraz Paris Design Week 2014. W tym roku również będzie podróżować; zestaw zostanie zaprezentowany m.in. podczas Helsinki Design Week (10-20 września 2015 r.).

Kiedy Kasia Bobula zaczęła myśleć nad tym, jak za pomocą zdjęć oddać niuanse projektu Marii Jeglińskiej, doszła do wniosku, że tak graficzny projekt wymaga wykorzystania kliszy 35 mm.

Ziarno oraz stonowana kolorystyka, które oferuje film, tworzą bardzo fajny kontrast dla nowoczesnych wnętrz, jakie wykorzystałyśmy w sesji

- relacjonuje.

Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w Londynie i są efektem ścisłej współpracy pomiędzy Bobulą a Jeglińską. Co było dla nich najważniejsze?

Bardzo zależało mi na tym, żeby pokazać porcelanę w zwyczajnych miejscach i w zwyczajnych sytuacjach, z dala od estetyki studia czy wystylizowanych wnętrz

- zaznacza Bobula.

Efektem jest bezpretensjonalna sesja, w której tłem do eksponowania projektów Jeglińskiej staje się londyńskie mieszkanie. Jeśli marmurowy blat w kuchni, to i mydło w płynie oraz kuchenna gąbka; jeśli efektowne drewniane okiennice, to i prosty drewniany stołek. Bobula i Jeglińska do tematu podeszły bez zadęcia, z poczuciem humoru, tak bliskim patronom kolekcji "Nathalie & George".

Co wiesz o polskiej porcelanie i ceramice? Sprawdź się! Rozwiąż QUIZ>>

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA