Zapraszamy na Gdynia Design Days 2015

Już 3 lipca startuje Gdynia Design Days - jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce poświęconych wzornictwu. W tym roku Gdynia daje się złapać w projektowe SIECI. Sieć miastotwórczych powiązań w skali mikro i makro stała się podstawą projektowych rozważań, których efekty zaprezentowane zostaną podczas licznych wystaw i wydarzeń.

Wszystkim, którzy dadzą się złapać w projektowe SIECI organizatorzy zapewniają szeroki wachlarz wydarzeń. Będzie można zobaczyć jak projektanci chcą usprawnić życie mieszkańców Gdyni, dowiedzieć się czym jest design krzesła, wspólnie z dziećmi poznać świat robotów, kupić dobrze zaprojektowane rzeczy podczas Projekt Marketu, zwiedzać wystawy na specjalnie zaprojektowanym spacerze, czy podyskutować o przestrzeni miejskiej i projektowaniu z cenionymi specjalistami. A po wszystkim relaks w Terminalu Designu na placu Kaszubskim przy muzyce, dobrym filmie w letniej atmosferze. Festiwal staruje 3 lipca, a większość wydarzeń zlokalizowana jest w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia.

Co warto zobaczyć?

MIEJSCE: TERMINAL DESIGNU, plac Kaszubski

Terminal Designu, symbol i znak rozpoznawczy Gdynia Design Days, po raz drugi stanie na placu Kaszubskim. W tym roku zyskał nowy charakter dzięki projektowi INTERURBAN i NONEgrupa, odwołującemu się do specyfiki zabudowy Trójmiasta. Po raz pierwszy pojawia się także przy PPNT Gdynia - drugim Centrum Festiwalowym. Jak zawsze będzie miejscem spotkań i odpoczynku.

Co to jest design? Krzesła Kurator: Ewa Solarz Wystawa dla dzieci pozwalająca im prześledzić ewolucję krzesła. Na czym siedzieli nasi przodkowie? Jak będzie wyglądać krzesło przyszłości?

Projekt Market Kilkunastu wystawców, oba festiwalowe weekendy w godzinach 10-20, duża porcja rzeczy dobrze zaprojektowanych!

Pokazy filmów "Miasto/jakość przestrzeni" Zaprezentowanych zostanie 5 znakomitych filmów, w tym pokazy premierowe. oraz panel dyskusyjny po filmie pt. Rowery kontra samochody.

Warsztaty dla dzieci - animacja poklatkowa, warsztaty ilustratorskie, konstruktorskie, tworzenie makiety miasta Super Bohaterów - na dzieci czeka mnóstwo atrakcji, które pobudzą wyobraźnię i pomogą rozwinąć twórczy potencjał. Wstęp wolny. Rejestracja na warsztaty na www.gdyniadesigndays.eu . Wstęp bezpłatny.

Strefa Chillout - "Jedzenie i picie", księgarnia, czytelnia, muzyka, piwne premiery.

Fot. mat. prasowe

MIEJSCE: POMORSKI PARK NAUKOWO-TECHNOLOGICZNY GDYNIA

W PPNT Gdynia czekają wystawy, warsztaty dla profesjonalistów, spotkania z ekspertami, maraton filmowy.

WYSTAWA GŁÓWNA - SIECI Kuratorzy: Paulina i Jacek Ryń, Razy 2 Wystawa wprost odwołuje się struktury sieciowej miasta i próbuje wykorzystać design do poprawy jej kondycji. Na tegorocznej wystawie ocieramy się o zagadnienia budowania i ulepszania miejskich struktur: począwszy od systemów wspierania przedsiębiorców i rzemieślników czy systemu gospodarki komunalnej, poprzez wykorzystanie nowych technologii do zbierania i przetwarzania danych o mieście, a skończywszy na dostosowaniu przestrzeni publicznej do zmieniającego się stylu życia. Wystawa, z założenia osadzona w miejskich potrzebach, jest nakierowana na relacje społeczne i miejskie aktywności. W efekcie temat "Sieci" łapie projektantów w charakterystyczną miejską wieloznaczność.

DOM.OSIEDLE.MIESZKANIE - DOM.OSIEDLE.MIESZKANIE twórcy: Atelier Starzak-Strębicki, Marta Skowrońska, Filip Schmidt Wystawa jest wynikiem wspólnych analiz architektów i socjologów na temat powszechnej architektury mieszkaniowej. Przedmiotem badania uczyniono przedwojenne założenia osiedlowe, PRL-owskie blokowiska z wielkiej płyty oraz współczesne osiedla deweloperskie. Autorzy skupili się na analizie punktu styku sfery prywatnej z przestrzenią publiczną i pół-publiczną. Architekci prześwietlili gdyńskie i poznańskie osiedla niczym Atelier Bow-Wow architekturę w Tokio, a socjolodzy słuchali opowieści mieszkańców na temat otaczających ich przestrzeni.

INNOWACJE Z FIRM PARKOWYCH Najciekawsze produkty, usługi i rozwiązania, które powstały w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Jaki jest potencjał miejsca, w którym współpracuje ze sobą tak wiele innowacyjnych firm?

AKADEMIA PANA TECHNIKA - dla dzieci! Interaktywna wystawa i warsztaty, które łączą naukę z doświadczaniem i zabawą. Wprowadza najmłodszych w fascynujący świat techniki. Instalacje wymagają kombinowania, myślenia, kuszą możliwością samodzielnego sprawdzenia i poznawania "jak to działa".

DYPLOMY ASP GDAŃSK: ARCHITEKTURA I WZORNICTWO 2015 - czwarta odsłona konkursu, a zarazem wystawy, która wyłania najciekawsze pomysły absolwentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

ELLE DECORATION. MŁODZI NA START Warto zobaczyć, co stworzyli młodzi projektanci stawiający swoje pierwsze kroki w banży- być może wśród nich jest kolejna gwiazda polskiego wzornictwa? Zadany temat to: "Ornament w formie użytkowej". Tegoroczna edycja okazała się rekordowa - udało się wyłonić aż 55 projektów.

POLISHED UP. DESIGN FORM POLAND Kuratorzy: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Paweł Grobelny To kontynuacja prowadzonego w latach 2009-2013 projektu Unpolished, podczas którego można było prześledzić postawy projektowe pokolenia, dorastającego w dobie przemian politycznych i transformacji gospodarczej. Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkanaście zespołów projektowych, projektantów i producentów.

PPP. Rygalik - istota rzeczy. Kurator: Anna Maga, Muzeum Miasta Gdyni Istota rzeczy przedstawi najważniejsze prace tego utalentowanego projektanta, który swoje doświadczenie zdobywał w najlepszych międzynarodowych biurach projektowych, m.in. w USA i Wielkiej Brytanii.

WARSZTATY I WYKŁADY Jak co roku zaplanowano wiele spotkań i wykładów. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym i Terminalu Designu wystąpi m.in. Adam Krężlik, który opowie o geometriach nieliniowych, Beata Leszczyńska, która wytłumaczy, dlaczego tak ważna jest komunikacja produktów, o współczesnej ilustracji i pracy ilustratora opowie Patrycja Podkościelny, Mateusz Zwierzycki wyjaśni, czym jest parametryczna wizualizacja sieci społecznych, a Marcin Wicha spróbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak trudno czasem kochać design. Ważnym punktem festiwalowego programu będzie również konferencja "cześć! miasta - interwencje w przestrzeni publicznej". Podczas warsztatów pod okiem specjalistów będzie można dowiedzieć się, jak połączyć biznes z wartościami społecznymi (prowadzenie: Wojciech Ławniczak i Agnieszka Skowrońska), jak sprzedać projekt (prowadzenie: Renata Paczkowska-Kostrzewska). Uczestnicy warsztatów podejmą również próbę stworzenia subiektywnego, typograficznego portretu miasta Gdyni (prowadzenie: Filip Zagórski) oraz nauczą się mapować zapachem podczas warsztatów z senselierką, Martą Siembab.

MIEJSCE: GDYNIA ŚRÓDMIEŚCIE - działania w przestrzeni miejskiej

MIASTOTESTY Mieszkańcy stają się współodpowiedzialni za kształt miast. Ulice, place, skwery przestają być niczyje. Przedsięwzięcia takie jak budżet obywatelski, czy akcje partycypacyjne aktywizujące społeczności osiedli i podwórek mają uświadamiać, że nawet małymi interwencjami można zmienić przestrzeń dookoła. W ramach GDD 2014 studenci pracowni wzornictwa ASP w Gdańsku zaproponowali szereg rozwiązań, które mają pomóc mieszkańcom zadbać o swoje najbliższe otoczenie oraz ułatwić im spędzanie wolnego czasu w mieście. W tym roku przekonamy się czy zaproponowane rozwiązania sprawdzają się i czy mieszkańcy chcieliby aby zagościły na stałe w ich okolicy. MIASTOTESTY prowadzone będą w przestrzeni publicznej Gdyni.

Projekt Spacer Twórcy: Inicjatywa miasto Zapraszamy na spacer po Gdyni, a dokładniej spacer między Śródmieściem Gdyni a Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym Gdynia. Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto przygotowało wzdłuż tej trasy 3 instalacje miejskie dla mieszkańców. Oficjalne otwarcie projektu odbędzie się w niedzielę 05 lipca o godzinie 12.

Zwiedzaj design Podczas projektu "Zwiedzaj Design" będziemy szukać projektanta schowanego nie tylko za przedmiotem, ale również za procesem czy usługą. W czasie oprowadzania po wystawach zebranych na Gdynia Design Days i spacerach po mieście z przewodniczkami z pracowni Dwie Ole postaramy się zrozumieć jak przebiega proces projektowy i zrozumieć jak powstają rzeczy i usługi.

FONONY | SKWER SUE RYDER Zgadniecie, czym są FONONY? To gigantyczna sieć naturalnych lin, rozpostarta w przestrzeni miejskiej. Uczestnicy warsztatów prowadzonych przez Agnieszkę Baaske (Prulla) będą mogli współtworzyć strukturę tej gigantycznej sieci, nauczyć się podstaw konstrukcji hamaka, opanować specyficzny wzór używany do wyplatania sieci rybackich.

MIKRO-MAKRO | PARK RADY EUROPY Podczas Gdynia Design Days szukajcie festiwalowych wydarzeń w całym mieście! W Parku Rady Europy odbędą się warsztaty Makro-Mikro prowadzone przez Studio LOKO (Beata Kwiatkowska i Joanna Real-Studzińska). W przestrzeni MAKRO - miejskiej, uczestnicy zbudują MIKRO - jednostkę mieszkalną. Wspólnie zastanowią się nad relacjami między przestrzenią a człowiekiem i spróbują znaleźć funkcjonalne rozwiązania dla miejsc, w których najczęściej przebywamy: łazienki, kuchni, salonu, sypialni i holu.

Najdłuższa sofa na świecie Najdłuższa sofa na świecie będzie stanie przed Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym Gdynia. Liczący prawie 65 metrów długości mebel pomieści co najmniej 100 osób! W 2008 r. została wpisana do Księgo Rekordów Guinessa.

Festiwal potrwa od 3 do 12 lipca 2015. ZAPRASZAMY SERDECZNIE Więcej informacji i zapisy na warsztaty na www.gdyniadesigndays.eu FB: facebook.com/gdyniadesigndays Instagram: @gdyniadesigndays

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ Z GDYNIA DESIGN DAYS 2014>>

Więcej o: