Podłoga z drewna ma piękną, niepowtarzalną kolorystkę oraz usłojenie świadczące o szlachetności tego materiału. Do wystroju wnętrza wnosi zarówno naturalność jak i szlachetność. Podłogi drewniane wymagają odpowiednich zabiegów ochronnych i pielęgnacyjnych. Na szczęście nie są one ani trudne, ani nie wymagają zakupu drogich środków. Pozwalają za to cieszyć się pięknem drewnianej podłogi zdecydowanie dłużej.
Najważniejsze jest regularne dbanie o czystość podłogi. Jednym z wrogów drewnianych podłóg jest piasek. Wdeptywany w podłogę rysuje ją, może nawet powodować widoczne wgniecenia. Regularne odkurzanie, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy pod butami domowników mogą znaleźć się drobiny piasku, błota czy soli, na pewno zwiększy żywotność drewnianej podłogi. Do tego należy pamiętać o regularnym myciu powierzchni przy użyciu specjalistycznych środków dedykowanych do podłóg drewnianych. Płyny te nie muszą być drogie, można je kupić za kilka złotych w praktycznie każdym markecie.
Płyn do podłóg drewnianych powinien być oparty na solach nieorganicznych, a także detergentach anionowych i niejonowych. Nanocząsteczkowe dodatki zawarte w tego typu preparatach dbają o drewno, odpowiadając jednocześnie za piękny połysk podłogi. Takie płyny dają także efekt tzw. samooczyszczenia powierzchni, zapobiegając przyleganiu do niej drobinek kurzu. Można na przykład sięgnąć po specjalistyczny płyn do drewna i paneli Brait Wood&Panels, cena: ok. 6,20 z 1l.
Uwaga! Podłoga drewniana nie lubi wilgoci. Myjąc powierzchnię, starajmy się mocno wyżymać mop, tak aby zwiększyć skuteczność zastosowanego płynu, ograniczając jednocześnie ryzyko zalania podłogi zbyt dużą ilością wody. Można także użyć wilgotnego mopa nasączonego preparatem do czyszczenia podłogi, a następnie przetrzeć powierzchnię suchą, czystą szmatką.
- Przed drzwiami wejściowymi połóż wycieraczki - ograniczą one wnoszenie na obuwiu piasku.
- Zabezpiecz spody mebli filcem i unikaj przesuwania ciężkich przedmiotów po podłodze - unikniesz w ten sposób rys i zmatowień.
- W miejscach szczególnie często użytkowanych, np. przy biurku czy stole - pod krzesła stosuj maty ochronne.
- Staraj się nie chodzić po drewnianej podłodze w butach na obcasie. Jeśli masz w domu zwierzęta, zwróć uwagę na ich pazury - mogą powodować zarysowania.
- Zadbaj o odpowiednią wilgotność i temperaturę powietrza w mieszkaniu. Zbyt niska lub zbyt wysoka wilgotność powoduje powstawanie szpar lub pęcznienie drewna i jego odklejanie się od podłogi. Warto zainwestować w elektroniczny higrometr z termometrem, oraz, w razie potrzeby, wyposażyć mieszkanie w nawilżacz powietrza.