Jak przygotować dom na przybycie psa?
Na szczęście wystarczy kilka prostych rad, by uchronić się przed większością kłopotów. Jeszcze zanim wejdziecie razem do domu, warto zabrać psa na spacer po okolicy. Niech zapozna się ze swoim nowym terytorium i pierwszy raz załatwi potrzeby na zewnątrz - dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek i złych skojarzeń z przestrzenią, w której będziecie razem spędzać dużo czasu.
Dobrze wybierz miejsce na legowisko
Co po wejściu? Po pierwsze, dokładnie wybierz miejsce, w którym będzie leżało posłanie czworonoga. Może oczywiście znajdować się obok twojego łóżka, ale jeśli nie chcesz dzielić sypialni ze zwierzakiem, postaraj się wybrać odpowiedni, spokojny kącik. Pamiętaj, że legowisko powinno być dla psa miejscem, w którym czuje się bezpiecznie i komfortowo.
Kocyk lub specjalny materac/posłanie powinien znajdować się w stałym i ciepłym miejscu, w którym nie ma przeciągów. Najlepiej, by było poza utartymi ciągami komunikacyjnymi domowników. Dobrze też pamiętać, że pies lubi widzieć wszystko, co dzieje się w jego królestwie i dobry widok z miejsca wypoczynku pozwoli mu czuć się spokojniej. Ważny jest też stały dostęp do miski z wodą i karmą, które też powinny stać w stale określonym miejscu, jednak nie w bezpośredniej bliskości legowiska. Zapewnij psu 2-3 zabawki, które będą zachęcać go do interaktywnej zabawy i zajmować w czasie gdy my będziemy wychodzić z domu.
Bądź cierpliwy i przygotowany na "wypadki"
Pamiętaj, że nawet w wypadku najgrzeczniejszych psów mogą się zdarzyć problemy z utrzymaniem czystości w domu. Zwłaszcza, jeśli przygarniamy szczeniaka lub psa który całe życie mieszkał na zewnątrz. Aby skutki takich "wypadków" były jak najmniej bolesne zaopatrz się w dużo cierpliwości, gazety i specjalne maty sanitarne. Dzięki nim łatwiej utrzymać czystość w domu. Niektóre z nich wydzielają specjalny zapach, przyciągający zwierzaka w ich pobliże i zapobiegający tym samym załatwianiu się w innych miejscach.
Zabezpiecz dywany...
W pierwszym okresie wspólnego mieszkania warto pomyśleć o zwinięciu wszystkich dywanów, zwłaszcza jeśli mają długie frędzle. Mogą potem wymagać ciągłego prania lub stać się ulubionym gryzakiem. Przydatny będzie również silny odkurzacz, za pomocą którego łatwiej będzie usuwać sierść, której będzie wszędzie pełno.
...i kable
Kiedy w domu pojawia się pies, należy też zabezpieczyć wszystkie kable, które zwierzak mógłby pogryźć. Pomogą Ci w tym specjalne osłonki na kable dostępne w sklepie narzędziowym. Koniecznie zabezpiecz i schowaj środki chemiczne. Na wyższe trudniej dostępne stanowiska należy poprzestawiać kwiatki i inne rośliny, które mogą się okazać bardzo smaczne, albo nieodporne na psie zęby i co gorsza, łatwe do połknięcia. Niektóre rośliny ozdobne są potencjalnie trujące dla psów, więc chodzi nie tylko o zachowanie ich walorów ozdobnych ale o bezpieczeństwo twojego zwierzaka. Właściwie warto zabezpieczyć wszystkie rzeczy leżące "luzem" czy na półkach otwartych w zasięgu pyska i łapy, jak buty, książki, płyty, pudełka i inne dekoracje.
A co z meblami?
Jeśli obawiasz się, że pies obgryzie meble, zawsze możesz posmarować je specjalnym preparatem zapobiegającym tego typu zachowaniom. Sprawdź wcześniej czy preparat nie wpływa na kolor czy połysk mebla. Ściany również mogą paść ofiarą psiej aktywności, dlatego najlepiej sprawdzą się na nich farby zmywalne, umożliwiające mycie ewentualnych zabrudzeń. Jeśli zaś są wytapetowane, trzeba zadbać o to, żeby papier nie odstawał od ścian - w przeciwnym przypadku piesek może o to zająć się sam, a klej do tapet może psu zaszkodzić. Tutaj również mogą pomóc specjalne preparaty.
Choć może wydawać, że tych zasad jest dużo, tak naprawdę większość z nich nie jest pracochłonna i skomplikowana. A kiedy wszystko będzie już gotowe, można ze spokojnym sumieniem zająć się budowaniem relacji z nowym towarzyszem życia. To jest warte każdego wysiłku. Pamiętaj że pies który otrzymuje odpowiednią dawkę uwagi ze strony domowników, nie próbuje zwracać na siebie uwagi za pomocą niszczenia środowiska w którym żyje. Oprócz przynajmniej 3 spacerów higienicznych, przynajmniej jeden spacer powinien być dłuższy (około godziny) i zawierać aktywność dostosowaną do potrzeb naszego psa (np. spacery, aportowanie, bieganie przy rowerze, wykonywanie komend). Wtedy nasz pies nie będzie w domu nic niszczył z nudów, tylko wypoczywał.
-
Jak zaaranżować wiosenny stół?
-
Bestsellerowe serie LEGO dla starszych dzieci i dorosłych
-
Jak w naturalny sposób zadbać o czyste drogi oddechowe i odporność? Pomogą ekstrakty ziołowe i witaminyMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Wysoka precyzja i dobra jakość - narzędzia DeWALT w świetnych cenachMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Czas zacząć przygotowania do sezonu ogrodowego. Wybieramy najlepsze grilleMATERIAŁ PROMOCYJNY
- Pierwsza wystawa obrazów namalowanych przez Sharon Stone
- 1 kwietnia w EXPO XXI startują Targi Rzeczy Ładnych. Odkryj polski design!
- Wszechobecny mrok, rozkład i melancholia - wuefista z Dąbrowy Górniczej maluje jak Beksiński!
- Jak wyczyścić pralkę? Ten trik za kilka groszy sprawi, że będzie jak nowa!
- Sprzęty kuchenne, które odmienią twoje gotowanie!