Dom w starej kuźni w Szczecinie

Przed II wojną światową była tu kuźnia. Nowy właściciel zamienił ją w piękny, jasny dom. Chociaż przebudowa trwała 1,5 roku, zdecydowanie było warto. Tutaj aż chce się być!

Często pokazujemy Wam domy urządzone w dawnych stajniach , stodołach, szkołach , warsztatach. Niestety, większość tych realizacji nie powstała w Polsce. Z ogromną radością pokazujemy Wam dziś wyjątkowy dom w starej kuźni w Szczecinie, należący do  Jacka Kolasińskiego - właściciela studia Loft Szczecin .

Przed II wojną światową była tu kuźnia i mały budynek dla sezonowych pracowników, pracujących w pobliskim sadzie.  W momencie zakupu obiekt był w dramatycznym stanie. Można go było opisać  jednym słowem - ruina. Przebudowa trwała 1,5 roku. Efekt? Powstała piękna, pełna światła przestrzeń, w której aż chce się mieszkać!

Fot. Loft Szczecin / budynek przed metamorfozą

Dom ma łączną powierzchnię 140 m kw. Obok znajduje się zamknięte patio, które jest odgrodzone od sąsiadującej stolarni poprzez ceglaną ścianę. Głównym założeniem projektu było stworzenie otwartej, pełnej światła przestrzeni. Zlikwidowano część stropu nad salonem, dzięki czemu sufit jest teraz na wysokości 6 metrów. Kuchnia ma aż 7 metrów wysokości.

Projektantowi zależało na zachowaniu wszystkich oryginalnych elementów architektury wewnątrz budynku. Właściciel lubi jasne, pełne światła przestrzenie. Pokryte naturalnym tynkiem ściany, zostały pomalowane farbą w białym kolorze z domieszką szarego odcienia. W niektórych miejscach pozostawiono widoczne ceglane ściany.

Szafki kuchenne i wysoki biały regał w kuchni zostały indywidualnie zaprojektowane do tego budynku przez Jacka Kolasińskiego. W salonie i kuchni znajduje się kolekcja duńskich krzeseł i foteli z lat 40., 50. i 60. Zaprojektowane zostały przez takie sławy jak Kofod Larsen, J.L Moller, Harry Ostergaard, Bruno Mathsson czy Hans J. Wegner.

Fot. Karolina Bąk

Zobacz wideo
Więcej o: