Soft loft we Wrocławiu

Wyraziste kolory, płytki 3D, pluszowe panele, a nawet grzejnik jako ozdobny element. Zaglądamy do mieszkania pokazowego Ultra Nova we wrocławskiej Nowej Papierni.

Pokazowy soft loft ma 46 m kw. powierzchni oraz 2,7 m wysokości (w planowanym budynku Ultra Nova pomieszczenia będą mierzyły nawet do 3 m). Pierwsze, co można zauważyć po wejściu do środka, to wyrazista kolorystyka – dominuje biel, czerń i różne odcienie szarości. Przełamują ją żółte elementy i ozdobne detale. W tak zaprojektowanym wnętrzu łatwo odnajdą się różnego rodzaju ozdoby i drobiazgi codziennego użytku.

Projektując mieszkanie pokazowe Ultra Nova, chcieliśmy stworzyć lekki styl loftowy. Znajdziemy tu nawiązania do historycznej cegły czy surowości betonu, z której słynie Nowa Papiernia, a także miękkie, ocieplające elementy, jak choćby panele tapicerowane i naturalne drewno

– mówi Wojciech Szczupak, architekt wnętrz z pracowni Cutout Architects, która przygotowała projekt aranżacji mieszkania pokazowego Ultra Nova.

Sypialnia jak półwysep

Ciekawie prezentuje się układ mieszkania. Salon jest otwarty na kuchnię, co optycznie powiększa pomieszczenia. Sypialnia została wydzielona jako swoisty półwysep, delikatnie zanurzony w salonie, otoczony balkonem, przedpokojem oraz łazienką. Jedna z jej ścian jest przeszklona (można ją „zamknąć” zasłoną), a naprzeciwko znajdują się szerokie drzwi wyjściowe na balkon. To dwustronne przeszklenie otwiera sypialnię i pozwala złapać większy oddech. Na balkon można wyjść także z salonu.

Mieszkańcy cenią soft lofty właśnie ze względu na to, że mogą się w nich poczuć swobodniej. Umożliwia to ponadprzeciętna wysokość pomieszczeń i ich otwarta przestrzeń. Dzięki temu wnętrza są też dobrze naświetlone

– mówi Małgorzata Chabzda, architekt wnętrz Nowej Papierni. 

Ozdobny grzejnik

Do wykończenia salonu zastosowano ręcznie robioną cegłę, która w całości pokryła jedną ze ścian i została pomalowana na biało. Dodatkowo industrialny styl loftu podkreśla beton dekoracyjny na przeciwległej ścianie. Wnętrze w dużym stopniu ociepla drewniana podłoga. Przyczyniły się do tego również pluszowe płyty, które pokryły ścianę nad wysokim oknem oraz parapet, tworząc przy okazji wygodne siedzisko.

Pluszowe płyty to nowość na rynku nieruchomości. Wprowadzają świeżość we wnętrzach i nadają im oryginalnego charakteru. Przyszli mieszkańcy Ultra Novej mogą je wybrać jako jeden z materiałów wykończeniowych swojego soft loftu

– mówi Małgorzata Chabzda.

Odważnym pomysłem było zamontowanie w salonie opodal telewizora wysokiego grzejnika firmy Zehnder (model Charleston). Wykończony powłoką technoline grzejnik znalazł się w eksponowanym miejscu, ale wyglądem idealnie wpasował w otoczenie i w gruncie rzeczy stanowi tu teraz oryginalną ozdobę.

Współgrają z nim żarówki Edisona z bakelitowymi oprawkami, zwisające z sufitu na przewodach w oplotach bawełnianych. Same kable również są ozdobą w stylu industrialnym. Szafy, stół, niski regał pod telewizorem oraz regał na książki to projekt naszej pracowni. Zostały wykonane tak, żeby nawiązywać do poprzemysłowych wnętrz

– mówi Wojciech Szczupak.

Regały tworzą drewniane półki na stalowej konstrukcji. Nogi okrągłych stolików wykonane są z drewna litego, blaty natomiast z płyty MDF, a żółty kolor jednego z nich przełamuje szarość pluszowych płyt.

Granicę salon-kuchnia wyznacza stół jadalny. Ściany ozdobiły tu białe płytki 3D o nietypowym wzorze, natomiast meble są kontrastująco czarne. Z kolei łazienka jest bardziej „słonecznym” pomieszczeniem. Zdecydowały o tym głównie portugalskie płytki azulejo na ścianie nad wanną, które z miejsca kojarzą się z pogodną Lizboną, a także lampa ze szkieletem abażura oraz drewniane elementy.

Patrząc na całość, soft loft oparty jest na pewnym aranżacyjnym eklektyzmie. Na pierwszy plan wysuwa się jednak jego industrialny charakter, który przełamywany jest oryginalnymi detalami. To nowy styl Nowej Papierni – Ultra Nova.

Dorota Szelągowska pokazała swój dom na Warmii. Robi wrażenie! Nie obyło się bez problemów. "Nie opłaca się..."

Więcej o: