Warszawskie mieszkanie m³odego architekta

Tomasz Smol jest m³odym architektem. Zagl±damy do jego 68-metrowego mieszkania na poddaszu wielorodzinnego budynku na warszawskich W³ochach.

Zadaniem architekta by³o zaprojektowanie dla siebie mieszkania znajduj±cego siê na poddaszu w budynku wielorodzinnym w dzielnicy W³ochy w Warszawie. O ile wyburzenie ¶cianki dzia³owej i uzupe³nienie stropu miêdzykondygnacyjnego nie by³o trudnym zadaniem, o tyle wykonanie projektu dla w³asnych potrzeb by³o nie lada wyzwaniem.

Strefa wej¶ciowa

Widoczne s± tu g³ówne motywy projektowe wykorzystane w mieszkaniu - kontrastowe zestawienie kolorystyczne bieli i czerni wraz z geometrycznym motywem kó³ka. Przedpokój uzupe³nia pó³ka na drobne rzeczy, designerski zegar, wieszak na kurtkioraz du¿e lustro, tworz±c czyteln± przestrzeñ wej¶cia do mieszkania. Kszta³t zabudowy meblowej wykonywanej na wymiar nawi±zuje do skosów istniej±cego poddasza. Zamierzeniem by³o, aby ¶ciany i zabudowa wykoñczone by³y w taki sposób, gdzie g³ówne linie w przestrzeni dziennej tworz± zrównowa¿on± i otwart± przestrzeñ.

Salon z kuchni±

Przestrzeñ wspólna sprzyja relaksowi i rozrywce. Sofa w formie naro¿nika jest idealnym miejscem do poch³aniania ksi±¿ek i przegl±dania YouTube na Smart telewizorze.

Marzeniem inwestora (architekta) by³o posiadanie wielofunkcyjnej wyspy kuchennej bêd±cej swoistym "mostkiem kapitañskim". Pracuj±c przy wyspie mo¿liwe jest utrzymywanie kontaktu z rodzin± czy go¶æmi, jednocze¶nie przygotowuj±c potrawy wraz z podziwianiem panoramy Warszawy.

Elementem ocieplaj±cym wnêtrze jest klasyczna dêbowa posadzka uk³adana w mozaikê, jak równie¿ stó³ jadalny, przynale¿±cy do strefy wypoczynkowej. Czarny piekarnik idealnie pasuje kolorystycznie do zabudowy meblowej kuchni.

W mieszkaniu mo¿na znale¼æ wiele funkcjonalnych rozwi±zañ.Znalezienie komponentów wyposa¿enia wnêtrz, maj±cych w sobie motyw kó³ka by³o niezwykle proste. Integralnym elementem wnêtrza jest sam w sobie piêkny, mocowany na ¶cianie rower, co pokazuje podej¶cie architekta do projektowania funkcjonalnego,a zarazem atrakcyjnego wizualnie.

Sypialnia

To pomieszczenie utrzymane jest w innym nastroju od reszty mieszkania. Znajdziemy tutaj zestawienie nowoczesnych form komód na nó¿kach, luster i metalicznie wykoñczonych ¶cian z tradycyjnymi elementami w postaci dêbowej klepki, owczej skóry i bia³ych zas³on. Najcenniejszym elementem wyposa¿enia sypialni jest klubowy fotel Chierowski 366 z czasów PRL, poddany pieczo³owitej renowacji, wykoñczony tapicerk± w kolorze musztardowym.

Pokój fitness

Otwarta przestrzeñ w pokoju fitness, pozbawiona dodatkowych elementów, sprzyja treningowi.

Z powodu nieintuicyjnego ponumerowania mieszkañ na klatce schodowej konieczne by³o zastosowanie niewielkiego drogowskazu. Ta sama grafika pojawi³a siê równie¿ na drzwiach wej¶ciowych, z których wewnêtrzny element cyfry 6 pe³ni rolê wizjera.

Pracownia

Pracownia znajdujê siê na poddaszu, do której dostaæ siê mo¿na za pomoc± kaczych schodów. Elementami identyfikuj±cymi lokalizacjê mieszkania s± grafiki autorstwa architekta projektu: Pa³acu Kultury i Nauki w Warszawie oraz replika historycznego drogowskazu z przej¶cia podziemnego dworca kolejowego Warszawa W³ochy. Drogowskaz stanowi charakterystyczny dla spo³eczno¶ci lokalnej element buduj±cy to¿samo¶æ mieszkañców, za¶ Pa³ac stanowi kontrowersyjny, ale jednak symbol miasta.

B³yszcz±ca, czarna, pojemna zabudowa na wymiar, dopasowana jest do kszta³tu pomieszczenia. Lustrzany efekt wykoñczenia frontów powiêksza wizualnie domowe biuro.

Na niewielkiej antresoli, wykoñczonej klasyczn± dêbow± posadzk±, uk³adan± w jode³kê, zaaran¿owano pojemne archiwum.

£azienka

Sterylnie bia³± ³azienkê uzupe³nia du¿e lustro oraz kontrastowe zabudowy meblowe. Tradycyjny grzejnik rurowy ukryty zosta³ ukryty za perforowan± zabudow± meblow±. Akcentem humorystycznym we wnêtrzu jest wieszak na rêczniki w formie trofeum my¶liwskiego królika. Fonty oraz szuflady otwierane s± wy³±cznie za pomoc± wydr±¿onych w nich uchwytów.

Jak Wam siê podoba to mieszkanie? Naszym zdaniem jest ¶wietne! Wiêcej o remoncie, wykañczaniu mieszkania i trudnych decyzjach projektowych przeczytacie TU

Dorota Szel±gowska pokaza³a swój dom na Warmii. Robi wra¿enie! Nie oby³o siê bez problemów. "Nie op³aca siê..."

Wiêcej o: