Urządzamy jadalnię - jak dobrać krzesła oraz stół?

Jednym z ważniejszych mebli w każdym domu jest stół. To przy nim gromadzimy się w czasie posiłków, spędzamy święta, jak również i spotykamy się z przyjaciółmi. Mogłoby się wydawać, że zakup tego mebla oraz dobór do niego krzeseł jest prosty. Jednak decydując się na urządzenie swojej jadalni musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonywane są dane produkty, jakie mają rodzaje, kształt oraz wymiary.

Kupując idealny stół do jadalni najważniejsze jest przeznaczenie tego mebla. Najbardziej klasyczne i proste modele to takie, które sprawdzą się przez długi czas. Są uniwersalne i funkcjonalne, a to oznacza, że zasiąść przy nich może kilka osób - najczęściej zmieszczą się przy nich cztery, sześć krzeseł, rzadziej osiem lub więcej. Dodatkowo niektóre modele posiadają funkcję rozłożenia - blat stołu jest rozsuwany , co pozwala zwiększyć jego powierzchnię. To świetna alternatywna dla długich stołów, zwłaszcza jeśli nasza jadalnia nie jest tak przestronna. Świetnie sprawdzi się w momentach, gdy organizujemy przyjęcie i zapraszamy więcej gości. Oprócz klasycznych modeli, wyróżnić można stoliki barowe oraz śniadaniowe . Te pierwsze najlepiej pasują do mniejszej kuchni, czy jako zabudowa do aneksu kuchennego. Znajdą swoje zastosowanie w małych mieszkaniach, gdzie nie ma miejsca na duży, tradycyjny stół. Meble śniadaniowe to przenośne, niewielkie stoliki, które są bardzo lekkie i pozwalają nam zjeść posiłek np. w łóżku czy na kanapie. Swoim wyglądem przypominają tace z zamontowanymi nóżkami.

Wybierając stół przeznaczony do jadalni, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został stworzony. Największą popularnością ciągle cieszy się drewno . Nie ma co się dziwić, to bardzo szlachetne tworzywo, które zawsze wygląda elegancko. Ciężkie oraz masywne modele drewniane sprawdzą się w tradycyjnych wnętrzach, zaś lżejsze bardziej pasować będą do nowoczesnego pomieszczenia. Tego rodzaju stoły bardzo często łączy się ze szkłem - nadaje im to nieco modernistycznego charakteru. Do drewnianej ramy dopasowane są szklane blaty , co prezentuje się bardzo ciekawie. Warto wybierać te modele, które wykonane są z hartowanego tworzywa, zapewniającego nam trwałość. Zainteresowaniem cieszą się także stoły metalowe, które sprawdzą się w bardzo nowatorskich wnętrzach. Mogą być stworzone w całości z tego materiału lub posiadać jedynie takowe elementy. Osoby, które nie boją się nowoczesności w swojej jadalni, mogą postawić na nierozkładany stół, który wyposażony jest w ciężki, granitowy blat. Gwarantuje to długotrwałe użytkowanie, ponieważ taki model jest bardzo odporny na zniszczenie. Kolejnym rodzajem są stoły wykonane z płyty MDF - są zdecydowanie tańsze od modeli drewnianych, a jednocześnie bardziej odporne na zniekształcenia, czy odbarwienia powstałe w wyniku położenia na blacie bardzo gorącego lub zimnego naczynia. Płyty MDF dostępne są w wielu różnych kolorach, dzięki czemu można dopasować je do praktycznie każdej jadalni.

O czym jeszcze nie należy zapominać? O kształcie stołu, a tu najpopularniejsze są modele prostokątne . Są uniwersalne, znakomicie wyglądają w każdym pomieszczeniu. Dodatkowo często posiadają możliwość rozłożenia, co pozwala zwiększyć ich powierzchnię. Mniejsze, kwadratowe meble będą praktyczniejszym rozwiązaniem do niezbyt dużych jadalni - najczęściej są to modele cztero- lub ośmioosobowe. Stoły okrągłe są na tyle praktyczne, że ich boki nie definiują nam, ilu gości możemy umieścić obok siebie. Znakomicie pasują do pomieszczeń o klasycznym kształcie. Często posiadają możliwość rozsunięcia blatu, tworząc tym samym stół owalny, mogący pomieścić więcej biesiadników.

Urządzając jadalnię musimy także pamiętać o krzesłach - te powinny być przede wszystkim wygodne i dopasowane do stołu. Najczęściej dobiera się je pod względem koloru lub materiału, z którego wykonany został stół. Wyróżnić możemy modele drewniane, metalowe oraz plastikowe. Decydując się na zakup krzeseł musimy też wybrać, czy mają one być twarde (takie meble nie posiadają żadnej wyściółki, są trwałe i odporne na zabrudzenia - najczęściej to modele wykonane z tworzywa naturalnego lub metalu) oraz tapicerowane (znacznie wygodniejsze od twardych, mogą mieć różnokolorowe wyścielenie i np. klasyczną ramę). Wybierając meble do jadalni warto zastanowić się nad jej przyszłym wyglądem oraz praktycznością. Zamiast kupować duży stół, który zajmie wiele miejsca, lepszym rozwiązaniem jest model rozkładany, do którego dopasujemy odpowiednie krzesła.