Jak wybrać projektor do swojej firmy? Urządzamy salę projekcyjną w firmie

Praktycznie każdy biurowiec posiada coś takiego, jak sale konferencyjne - to miejsce, w których odbywają się najważniejsze spotkania, czy jak sama nazwa wskazuje różnego rodzaju konferencje. Warto, by takie pomieszczenie było nowoczesne i spełniało wszystkie nasze potrzeby. Dlatego też doskonałym rozwiązaniem będzie urządzenie specjalnej sali multimedialnej, w której umieścimy m.in. projektor oraz ekran.

Dzięki temu nasza firma zyska na nowoczesności - wyświetlając obraz zapisany na komputerze łatwiej dotrzemy do pracowników, szybciej zaprezentujemy swoje pomysły, będziemy mogli posłużyć się większą ilością materiałów czy z łatwością skorzystamy z multimediów. Dodatkowo zamiast wręczać papierowe kopie prezentacji przekażemy naszym partnerom wytyczne czy ofertę w bardziej przystępny sposób.

Wybierają c projektor warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego parametry. To urządzenie, które jest dość zaawansowane technologicznie. Na początku musimy podjąć kluczową decyzję - jaki typ obrazu ma generować projektor. Do wyboru mamy modele DLP, LCD oraz LCOS . Pierwsze z nich są zazwyczaj lekkie i znakomicie nadają się do przenoszenia. Sprawdzą się, gdy jeździmy z prezentacją do biura klienta. Obraz wyświetlany jest za pomocą specjalnych, małych luster, które są niezależne od siebie. Uzyskanie koloru jest możliwe, dzięki przepuszczeniu światła przez filtry RGB. Tego rodzaju modele zapewniają wysoki kontrast, znakomicie odwzorowują czerń, jednak są dość drogie. Drugim rodzajem są urządzenia LCD - w ich przypadku obraz jest uzyskiwany, dzięki przejściu światła ze specjalnej lampy przez ciekłokrystaliczną powłokę, czyli matrycę. Projektory tego typu zapewniają bardzo dobre odwzorowanie kolorów, a także sprawdzą się pomieszczeniach, których nie możemy w pełni zaciemnić. Są jednak określane jako stacjonarne - ze względu na dużą wagę ciężko je przenosić, co więcej - są dość wrażliwe na uszkodzenia. Ostatnim, a zarazem najbardziej zaawansowanym typem są projektory LCOS. To modele, które łączą w sobie obie technologie - zapewniają znacznie wyższą rozdzielczość obrazu, duży kontrast i płynny obraz. Oprócz tego są znakomite, jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów.

Dobrej jakości projektor to taki, który posiada wysoki współczynnik jasności. To istotny parametr, który oznacza jak wyraźny będzie wyświetlany przez nas obraz. Najczęściej wartość ta mieści się od 600 ANSI Lm (w przypadku mniej zaawansowanych i tańszych modeli), do nawet 5000 ANSI Lm. Warto również zwrócić uwagę na format wyświetlanego obrazu. Najpopularniejsze są dwa formaty: 16:9 oraz 4:3 - odpowiadający obrazom wyświetlanym z komputera.

Dodatkowo, decydując się na zakup projektora do biura warto zwrócić uwagę na to, jakie złącza posiada. Do najpopularniejszych należy HDMI, który umożliwia nam przesył sygnału zarówno wideo, jak i audio i to o bardzo wysokiej jakości. Oprócz tego dobrze, by sprzęt posiadał wejście USB - pozwala na bezpośrednie odczytywanie danych znajdujących się na nośnikach zewnętrznych, ale także na podłączenie do komputera, np. w przypadku, gdy ten nie posiada wejścia HDMI. Warto, by urządzenie posiada również złącze D-sub, które zapewnia analogowy przesył sygnału w rozdzielczości XGA.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.