Półki ścienne i regały - jakie modele wybrać do domowej biblioteczki?

Domowa biblioteczka to miejsce, gdzie znajdują się nasze ukochane książki. Zawsze możemy po nie sięgnąć, powrócić do ulubionych historii. To miejsce, które jest idealne dla wszystkich ceniących sobie powieści. Wielbiciele tradycyjnej literatury z pewnością będą zachwyceni miejscem, gdzie bez przeszkód będą mogli przechowywać swoje pozycje. Warto zwrócić uwagę na design półek - kiedyś były to tradycyjne, proste, wiszące szafki. Dziś niejednokrotnie to prawdziwe dzieła sztuki, które są funkcjonalne i praktyczne.

Półki na książki przede wszystkim wykonuje się obecnie z materiałów wysokiej jakości. Najczęściej są one wytwarzane z litego drewna, klejonki, płyt mdf czy wiórowych, ale także i plastiku, czy innych tworzyw sztucznych. Największa popularnością cieszą się właśnie te półki, które zostały wykonane z naturalnych materiałów jak drewno. Są one idealne do każdego pomieszczenia, a oprócz tego są w stanie wytrzymać naprawdę duże obciążenia. Nowoczesnym rozwiązaniem są półki metalowe, które dają ciekawy efekt wizualny. Oprócz tego są solidne i wytrzymałe.

Decydując się na zakup półek ściennych warto zwrócić uwagę na nowoczesne modele. Niewielkich rozmiarów meble typu cube są świetnym, ciekawym i dość nietypowym rozwiązaniem. Posiadają zaokrąglone krawędzie, a do tego mają budowę bryły. Wewnątrz umieścić można książki, a wierzch znakomicie sprawdzi jako dodatkowe miejsce na ramkę ze zdjęciem czy pamiątki z wakacji. Świetnym, w pełni nowoczesnym rozwiązaniem są półki niewidzialne, czyli takie, które są wytrzymałe, a jednocześnie bardzo cienkie. Dzięki temu umieszczone na nich książki wyglądają, jak gdyby unosiły się w powietrzu. Regały klasyczne to rozwiązanie dla wszystkich miłośników klasycznego wnętrza. Często sprawdzą się też gładkie półki pomalowane na modne kolory, np. pastele czy neon.

W przypadku domowej biblioteczki znakomicie sprawdzą się także wszelkiego rodzaju podpórki na książki. Dzięki nim utrzymamy je w jednej pozycji. Podpórki mogą być ledwie widoczne lub ozdobne, o dość oryginalnym designie. Jednak przede wszystkim musimy pamiętać o jednym - urządzając domową biblioteczkę warto dopasować meble do reszty wnętrza. W surowych pomieszczeniach możemy postawić na modele wykonane bezpośrednio z płyt kartonowo-gipsowych. Ozdobny regał stanie się głównym motywem naszego pokoju, a model gładki, drewniany sprawdzi się w bardziej stonowanych miejscach.