Urządzamy przedpokój - jak wybrać szafkę na buty?

Szafka na buty to mebel, który znajdzie swoje miejsce w każdym domu. Często stanowi główny element przedpokoju czy holu. Jednak warto pamiętać o jednym - skoro mebel znajduje się w samym centrum uwagi, ważne jest, by odpowiednio się prezentował. Oprócz tego musi również spełniać swoją funkcję, czyli być pojemnym i dopasowanym do naszych potrzeb. Jak więc wybrać odpowiednią szafkę na buty?

Szafki na buty świetnie przydadzą się w naszym przedpokoju. Schowamy tutaj zarówno obuwie, w którym chodzimy na co dzień, jak i to na większe okazje lub inną porę roku. Warto zwrócić uwagę na funkcjonalność tego mebla – im więcej par pomieści, tym oczywiście lepiej. Jednakże nie każdy wymiar będzie odpowiednio pasować do naszego holu. Zbyt wielki może przytłaczać, zaś zbyt mała szafka zginie w dużym pomieszczeniu. Obecnie możemy znaleźć modele, które dopasują się do każdej aranżacji wnętrza. 

Bardzo istotne jest to, w jaki sposób mebel będzie się otwierać. Na to również powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu szafki na buty. Drzwiczki mogą się wysuwać, uchylać, tradycyjnie otwierać na bok lub przesuwać – mamy pełną możliwość wyboru. Pamiętajmy, że im większy promień otwarcia drzwi oraz otwór, tym łatwiej będzie nam zmieścić i poukładać wewnątrz buty. Jeżeli wybieramy model podzielony na boksy dopilnujmy, aby każdy posiadał swój otwór wentylacyjny oraz odpowiednio dużą przestrzeń. Większa ilość półek chroni obuwie przed zabrudzeniem – nie musimy kłaść jednej pary na drugiej lub zastanawiać się, gdzie zmieścić np. nową parę szpilek.


Szafkę musimy też dobrać odpowiednio pod kątem naszych butów. Dobrze, aby zmieściły się w niej kozaki, wyższe obuwie trekkingowe czy kalosze. Mebel warto dobrać tak, by wewnątrz na pewno zmieściły się męskie buty. Panowie posiadają duże rozmiary, do których dopasowywane są z reguły szafki. Jednak zdarzają się mężczyźni o większej długości stopy, co odpowiada także dłuższym butom. W takim wypadku należy sprawdzić, czy na pewno szafka pomieści obuwie, które posiadamy.


Jeżeli chcemy schować wiele par butów, a mamy mały przedpokój warto wybrać mebel wąski i wysoki. Takie rozwiązanie zaoszczędzi nam przestrzeń, sprawi, że zagospodarujemy przestrzeń w sprytny sposób.  W dłuższych pomieszczeniach sprawdzą się niższe, podłużne szafki, np. z możliwością siedzenia. Dzięki temu zyskamy dwa meble w jednym.

Więcej o: