Zaadoptuj przedmiot - nietypowa kampania Muzeum Designu w Londynie

Muzeum Designu w Londynie zmienia swoją siedzibę. Fundusze na ten cel zbiera w nietypowy sposób. Każdy może zaadoptować przedmiot z kolekcji i zobaczyć, jak zmierza do nowej placówki.

Kampania Adopt an Object (zaadoptuj przedmiot) to nietypowa akcja mająca na celu zebranie funduszy na przeprowadzkę londyńskiego Muzeum Designu do nowej siedziby. Zaadoptować można 12 obiektów z muzealnej kolekcji, a wśród nich są kultowe obiekty światowego wzornictwa, jak lampa Anglepoise czy Apple iMac G3.

Każdy może podarować jednorazowo od 5 do 470 funtów. Każde 5 funtów równa się 0,5 mili. Zatem każda kwota przybliża muzealną kolekcję do nowego lokum. W podziękowaniu za dotację i "adoptowanie przedmiotu" każdy darczyńca dostaje filmik, na którym można zobaczyć, jak dana rzecz wędruje do nowej placówki. Takich krótkich filmików powstało 12, tyle ile przedmiotów zostało wystawionych do adopcji.

 

Do przeprowadzki całej kolekcji muzeum musi uzbierać milion funtów. Swoją obecną siedzibę zajmuje od lat 40. XX wieku. Jest to dawny magazyn bananów. Teraz ma się przeprowadzić do dawnego gmachu Commonwealth Institute przy ul. Kensington. Będzie tam mieć trzy razy większą powierzchnię wystawową, co pozwoli na organizację pierwszej w historii placówki stałej ekspozycji swoich zbiorów. Będzie też przestrzeń na dwie wystawy czasowe. Muzeum szacuje, że to przyciągnie dodatkowych 400 tys. odwiedzających rocznie. Już teraz placówka zapowiedziała, że do końca roku wstęp na ekspozycję stałą będzie wolny.

Plan zmiany siedziby został ogłoszony w 2012 roku. Pierwotna data przeprowadzki została wyznaczona na 2014 rok. Jednak cały czas placówka boryka się z problemami finansowymi, co zaowocowało narastającym opóźnieniem. Jeśli teraz uda się zebrać brakujący milion funtów, nowe otwarcie muzeum odbędzie się w październiku tego roku.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.