Nowa limitowana kolekcja IKEA SVÄRTAN. Indie w nietypowym ujęciu

W wrześniu w sklepach IKEA w całej Polsce pojawi się nowa kolekcja SVÄRTAN. Limitowana seria elementów wyposażenia wnętrz jest inspirowana obrazem współczesnych Indii.

Kolekcja SVÄRTAN powstała we współpracy IKEA ze szwedzkim projektantem tekstyliów, Martinem Bergströmem oraz indyjskimi studentami mody. W skład limitowanej serii wchodzi ceramika, szkło oraz meble wyplatane z naturalnych włókien. W kolekcji wykorzystano jedynie czerń, biel i odcienie szarości, i to właśnie ją wyróżnia. Martin Bergström, jak sam mówi, chciał stworzyć kolekcję, będącą nowoczesną interpretacją Indii i dziedzictwa tego kraju – kraju słynącego z wzorów, które na Zachodzie są postrzegane jako kolorowe, złote i błyszczące. Tymczasem on zredukował je do czerni i bieli, skupiając się na formach i teksturach.

Martin Bergström w branży mody, sztuki i designu pracuje od ponad 10 lat. Znany jest głównie z zamiłowania do awangardy i śmiałego podejścia do dzieł, nad którymi pracuje. Przy wcielaniu w życie swoich wizji posługuje się m.in. technikami łączącymi plamy tuszu z rękodziełem.

W Indiach artysta zaprosił na warsztaty 25 studentów NIFT (National Institute of Fashion Technology) w Delhi. Młodzi projektanci czerpiąc natchnienie m.in. z chropowatych powierzchni ścian budynków i kabli zwisających na ulicach miasta, wykonywali odciski i rysunki uzyskanych wzorów. W taki sposób powstało ponad 2000 prac, a do kolekcji SVÄRTAN zaadaptowano około 15 z nich – dodaje Martin Bergström.

Limitowana kolekcja SVÄRTAN w całości została wyprodukowana w Indiach, wykorzystując wiele tradycyjnych technik i materiałów. Dopiero końcowa faza tworzenia przybrała charakter przemysłowy.

Kolekcja będzie dostępna we wszystkich sklepach IKEA w Polsce od września 2016 r.

Nowości z katalogu IKEA 2017. Na co warto zwrócić uwagę?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.