Stół bez nóg, który oderwie cię od smartfona

Wspólne spożywanie posiłków niegdyś zmuszało nas interakcji z innymi, dziś jest tylko okazją do zabawy telefonem. Zobacz niezwykły stół, który oduczy cię złych nawyków.

Czwarta rewolucja przemysłowa zmieniła nasze podejście do świata, czego efektem są problemy z komunikacją. W obecnych czasach mało kto potrafi zjeść swój posiłek w oderwaniu od smartfona i w skupieniu na jedzeniu bądź współbiesiadniku. Jednak od niedawna zauważamy trend sprzeciwiający się wtargnięciu technologii w każdą sferę naszego życia. Wszyscy pamiętamy ostatnią reklamę marki IKEA, parodiującą robienie zdjęć posiłków, które zamieszcza się w mediach społecznościowych. Podobnych akcji było wiele, a teraz para designerów postanowiła przejść od słów do czynów. Izraelski duet stworzył niezwykły stół, który zmusi nas od oderwania się od telefonów.

Tany Jarus i Sagie Grunhaus postanowili zmodyfikować tradycyjny stół i zaprojektowali "Sati Tala" - stół bez nóg. Jest to blat dla dwojga, który sprawia, że aby móc przy nim zjeść, para musi ze sobą współpracować. Wąski blat opiera się na naszych udach i to od nas zależy czy blat upadnie, czy nie. Dlatego należy obserwować się wzajemnie i nie wykonywać gwałtownych ruchów (np. w poszukiwaniu telefonu). Wszystko zależy zatem od ciebie - musisz być uważny i skupiony na każdym ruchu. Projektanci sądzą, że dzięki takiemu podejściu zmienia się całkowicie doświadczenie jedzenia, a między parą rodzi się szczególna więź.

Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że blat "Sati Tala" nie zastąpi tradycyjnego stołu, jednak designerzy chcieliby zwrócić uwagę na problem, z jakim na co dzień się borykamy. Być może korzystanie z takiego blatu byłoby dobrym ćwiczeniem na uczenie się współpracy? Chcielibyście spróbować?

Pomysłodawcy zbierają pieniądze na produkcję swojego stołu. Można ich wspierać na Kickstarterze. Obecnie koszt "Sati Tala" to 265 dolarów.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.