Stół bez nóg, który oderwie cię od smartfona

Wspólne spożywanie posiłków niegdyś zmuszało nas interakcji z innymi, dziś jest tylko okazją do zabawy telefonem. Zobacz niezwykły stół, który oduczy cię złych nawyków.

Czwarta rewolucja przemysłowa zmieniła nasze podejście do świata, czego efektem są problemy z komunikacją. W obecnych czasach mało kto potrafi zjeść swój posiłek w oderwaniu od smartfona i w skupieniu na jedzeniu bądź współbiesiadniku. Jednak od niedawna zauważamy trend sprzeciwiający się wtargnięciu technologii w każdą sferę naszego życia. Wszyscy pamiętamy ostatnią reklamę marki IKEA, parodiującą robienie zdjęć posiłków, które zamieszcza się w mediach społecznościowych. Podobnych akcji było wiele, a teraz para designerów postanowiła przejść od słów do czynów. Izraelski duet stworzył niezwykły stół, który zmusi nas od oderwania się od telefonów.

Tany Jarus i Sagie Grunhaus postanowili zmodyfikować tradycyjny stół i zaprojektowali "Sati Tala" - stół bez nóg. Jest to blat dla dwojga, który sprawia, że aby móc przy nim zjeść, para musi ze sobą współpracować. Wąski blat opiera się na naszych udach i to od nas zależy czy blat upadnie, czy nie. Dlatego należy obserwować się wzajemnie i nie wykonywać gwałtownych ruchów (np. w poszukiwaniu telefonu). Wszystko zależy zatem od ciebie - musisz być uważny i skupiony na każdym ruchu. Projektanci sądzą, że dzięki takiemu podejściu zmienia się całkowicie doświadczenie jedzenia, a między parą rodzi się szczególna więź.

Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że blat "Sati Tala" nie zastąpi tradycyjnego stołu, jednak designerzy chcieliby zwrócić uwagę na problem, z jakim na co dzień się borykamy. Być może korzystanie z takiego blatu byłoby dobrym ćwiczeniem na uczenie się współpracy? Chcielibyście spróbować?

Pomysłodawcy zbierają pieniądze na produkcję swojego stołu. Można ich wspierać na Kickstarterze. Obecnie koszt "Sati Tala" to 265 dolarów.