Nie daj się zrobić na szaro

Masz kanapę w zgaszonej barwie, w tle białą ścianę i parkiet w neutralnym beżu? Dorzuć odrobinę pastelowego różu lub turkusu z południowych mórz

Stonowane odcienie? Dobry pomysł. Raz – bo nigdy się nie starzeją, dwa – bo są subtelne i eleganckie, trzy – bo pasują zawsze i wszędzie. Jest tylko jedno ale. Gdy za oknem szaruga, dłuższe przebywanie w ich towarzystwie może nam się znudzić. Dlatego warto je ożywić, czyli przełamać inną barwą.
Szarość to wdzięczny kolor, bo nabiera odcieni sąsiadujących z nim mocniejszych barw. Naszym zdaniem świetnie będzie się wyglądała w duecie z modnym w tym roku pudrowym różem oraz nieśmiertelnym turkusem.
Zasada jest prosta: albo wybieramy jeden mocny akcent (np. fotel, dywan), który wyraźnie odcina się od reszty wnętrza i skupia na sobie całą uwagę, albo kilka drobnych (koce, poduszki, wazony). Dodatkowej barwy można też użyć na większej powierzchni, jako tła (ściana czy zasłony). Uwaga: pomieszczenia dwukolorowe nie tolerują bałaganu!

Pudrowy róż

Oszczędnie i z klasą. Róż często jest utożsamiany z kiczem i tandetą. Aby utrzymać go w ryzach, trzeba trochę doświadczenia. Pod tym względem pudrowy odcień jest najbezpieczniejszy. Zacznij od drobnych akcentów: przemaluj nogi kanapy, tylną ścianę witrynki albo blat stolika, wymień guziki w oparciu fotela, dobierz dywan z pastelowym pasem lub obrazki z różowym motywem.

Kolor roku 2016. Zdaniem firmy Pantone, która od 16 lat wybiera wiodącą barwę sezonu, pudrowy róż uspokaja, przywodzi na myśl rozkwitające kwiaty i zarumienione policzki.

Magiczny turkus

Baw się! Nie tylko kolorem, ale i wzorem. Uszyj narzutę w geometryczne figury, z których jedna będzie turkusowa; namaluj na ścianie romby czy pasy w tym odcieniu (albo przyklej naklejkę); udekoruj turkusowymi grochami drzwi szafki lub kilka szuflad komody.

W wielu kulturach talizmany z turkusów chronią np. przed wypadkami w czasie podróży.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.