Jak przechowywać ozdoby świąteczne?

Pięknie ozdobiona choinka to duma domu. Bombki, łańcuchy, lampki, gwiazdki, śnieżynki i inne dekoracje na świątecznym drzewku wyglądają pięknie, ale co z nimi zrobić po świętach? Zobacz, jak najlepiej przechować bombki i inne dekoracje.

Najprościej byłoby schować ozdoby świąteczne w te same pudełka, w których zostały kupione. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Co zatem robić?

Największy problem jest z przechowywaniem bombek - trzeba się z nimi obchodzić bardzo ostrożnie. Najbardziej kruche są ozdoby szklane, dlatego zanim je zdejmiesz z choinki, przygotuj niezbędne rzeczy do przechowywania, tak aby ozdoby od razu schować. Gdy już uporasz się z bombkami, ostrożnie zdejmij z choinki łańcuchy i lampki. Zanim je schowasz, oczyść z igieł i rozprostuj. Nie ładuj do pudełek zbyt wielu ozdób, bo się zgniotą. Lepiej luki wypełnić miękkim papierem. Kartonowe pudełka warto podpisać, chociażby po to, aby nie kłaść na nie ciężkich pojemników. A co zrobić z papierowymi ozdobami choinkowymi? Jeśli czujesz do nich wyjątkowy sentyment, spakuj, ale pamiętaj, że nic tak nie cieszy, jak wspólne z dziećmi robienie ozdób – nowe aniołki czy łańcuchy wykonacie w przyszłym roku!

Jak przechować szklane bombki?

Do przechowywania okrągłych bombek znakomicie nadają się wytłoczki do jajek. Są sztywne, a więc szkło się w nich nie zgniecie. Włóż bombki do przegródek po jajkach, zamknij pojemnik i gotowe. Jeśli nie da razy zamknąć pojemnika, bo bombki są zbyt duże, oderwij przykrywkę, połóż ją na bombkach i całość obwiąż sznurkiem.

Jeśli Twoje bombki są duże i nie mieszczą się w wytłoczkach po jajkach, przygotuj kubeczki jednorazowe i miękkie serwetki lub chusteczki papierowe. Każdą bombkę owiń w papier i włóż do kubeczka. Jeśli jest w nim luźno, wypełnij papierem. Kubeczki wstaw do dużego pudełka, zamknij je i schowaj.

Gdy bombki szczelnie wypełniają plastikowe pojemniki, nie musisz ich nawet owijać. Jeśli masz dużo ozdób i wysoki pojemnik-skrzynkę, możesz ustawić dwa rzędy bombek w plastikowych szklaneczkach. Aby górny rząd nie naciskał dolnego, pomiędzy nimi połóż tekturową podstawkę.

Bombki o nietypowych kształtach schowaj  do płaskich jednorazowych pojemników, w jakich sprzedawane są np. ciasteczka. Każdą ozdobę owiń serwetką lub chusteczką i włóż do pojemnika.  Ewentualne luki wypełnij papierem.

Wykorzystaj karton. Wytnij z niego kilka pasów wysokości bombek i natnij co 7-10 cm. Następnie włóż jeden pasek w drugi tworząc przegródki dla bombek, i umieść w  dużym pojemniku. Każdą warstwę bombek przełóż kartonem.

Sposób na łańcuchy

Nacięty karton przyda się do przechowania sznurów lampek choinkowych. Nacięcia powinny być głębokie i szerokie, aby bez problemu zmieścił się nich sznur. Uważaj, aby lampki pozostały na wierzchu – zapobiegnie to ich zduszeniu i plątaniu się sznura.

Zastanawiasz się, jak przechować łańcuchy, aby się nie poplątały? Natnij sztywny karton i miejsca nacięć nawiń łańcuchy. Staraj się rozkładać je płasko, aby się nie zgniotły.

Jeśli masz sporą garderobę lub drążek w schowku, do przechowywania  sznurów lampek choinkowych wykorzystaj wieszaki. Nawiń na nie sznury , owiń je np. papierem, aby się nie kurzyły i wieszaki po prostu powieś na drążku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.