IKEA drukuje meble w 3D

Szwedzka sieć IKEA ma wprowadzić do sprzedaży meble wydrukowane na drukarce 3D. Zobacz, jak będą wyglądać.

Już na początku 2017 w sklepach IKEA pojawią się fotele, których siedziska i oparcia będą drukowane na drukarkach 3D. Fotele zaprojektowane przez Sarę Fager wchodzą w skład kolekcji IKEA PS 2017.

Kolekcje PS pojawiają się w IKEA co dwa-trzy lata. Nazwa ta pochodzi od łacińskiego wyrażenia „Post Scriptum”. Meble i dodatki z kolekcji IKEA PS są jakby „dopiskiem” do stałego asortymentu sieci. Hasłem kolekcji IKEA PS 2017 jest Young Urban Life, czyli miejskie życie młodych ludzi. Lekko, ażurowy fotel wydrukowany w technologii 3D doskonale oddaje ducha tegorocznej kolekcji.

Byliśmy bardzo ciekawi tej technologii. Wiedzieliśmy, że jest ona stosowana do tworzenia kolorowych, popularnych butów. Jest to naprawdę inteligentny, w pełni zautomatyzowany proces produkcji mebli

- mówi Sarah Farger.

Technologia druku 3D wykorzystuje sterowane komputerowo maszyny, które na podstawie cyfrowych projektów są w stanie tworzyć z plastikowych tworzyw dowolne kształty. Wystarczy projekt wprowadzić do maszyny, a umieszczony w nim specjalny kod „pokazuje” drukarce jak ma prowadzić dyszę. Technologię tą wykorzystywano pierwotnie w przemyśle odzieżowym. W technice „dziergania” 3D firma Nike tworzy m.in. sportowe buty Flyknit. Obecnie druk 3D stosuje się w również w medycynie (np. do tworzenia protez). Teraz przyszedł czas na masową produkcję mebli w IKEA.

Więcej o: