Polski projekt: fotel R-360. Ikona z 1959 roku w nowej odsłonie

Marka Politura wprowadziła do produkcji fotel R-360 zaprojektowany w 1959 roku przez Janusza Różańskiego. Kolejny mebel z PRL-u zyskuje należne mu uznanie.

Kolejnym bohaterem naszego cyklu "Polski projekt" jest fotel R-260. Zaprojektowany w 1959 roku mebel już w chwili powstania zachwycał odważnym, nowoczesnym wzornictwem. W 2016 roku ponownie wprowadziła go do produkcji firma Politura, promująca polskie wzornictwo na świecie.

Pomimo upływu lat R-360 zaskakuje ponadczasową formą i różnorodnością:
tapicerowane lub drewniane podłokietniki, stalowe nogi oraz bogaty wybór tkanin pozwalają tworzyć wiele indywidualnych konfiguracji. Projekt Różańskiego nie zestarzał się i świetnie odnajduje się we współczesnych wnętrzach.

Co ważne, fotel można świetnie dopasować do swoich potrzeb - duży wybór fornirów, wybarwień drewna i tkanin stwarza szeroki wachlarz możliwości. Ponadto stalowe nogi mogą być wykończone matowo, chromowane lub lakierowane na dowolny kolor.

Janusz Różański urodził się w 1921 roku w Poznaniu. W 1957 roku został absolwentem Wydziału Architektury Wnętrz w PWSSP w Poznaniu. Rok później został członkiem Zjednoczonego Przemysłu Meblarskiego, a wkrótce awansował na stanowisko kierownika Przedsiębiorstwa Projektowo Konstrukcyjnego. W 1965 roku Różański został naczelnikiem pracowni architektonicznej w nowym Centralnym Ośrodku Rozwoju Meblarstwa. Placówka ta zajmowała się rozwiązywaniem problemów mieszkaniowych, poprzez wdrażanie funkcjonalnych mebli do seryjnej produkcji. Za swój dorobek Janusz Różański otrzymał wiele nagród, m.in. Srebrny Krzyż Zasługi za działalność na rzecz wzornictwa. Zmarł w wieku 93 lat.

Firmę Politura, specjalizującą się we wznowieniach polskich mebli, zdecydowanie warto obserwować. W kolekcji ma już m.in. fotel R-1378 Janusza Różańskiego oraz krzesła H106 autorstwa prof. Edmunda Homy.

Polski design: biżuteria z talerzy

Zapisz

Więcej o: