Nie truj sąsiada! - genialny antysmogowy spot z Franciszkiem Pieczką w roli głównej

Sąsiad pali w piecu śmieciami? Nie bójmy się reagować. Franciszek Pieczka wsparł śląską kampanię "Sąsiedzie, nie truj sąsiada". Spot ogląda się jak prawdziwy film grozy!

Franciszek Pieczka - wybitny aktor, niezapomniany Gustlik z serialu "Czeterej pancerni i pies" zdecydował się wesprzeć akcję społeczną "Nie truj sąsiada!" mającą na celu walkę ze społecznym przyzwoleniem na spalanie śmieci.

Jak polisz śmieci, som się trujesz i możesz fest wkurzyć sąsiada

"Czorny, gryzący kurz z komina i duszący smród to jest znak, że ktoś blisko poli śmieci" - mówi ze śląskim akcentem starszy pan grany przez Franciszka Pieczkę. Obserwuje przez okno, jak jego sąsiad po kryjomu pali śmieci. Wie, że z sąsiadem "niy ma tak lekko". Zabiera z domu duży parasol i wychodzi.

Potem następują sceny jak z filmu grozy. Przenosimy się do garażu - widzimy związanego taśmami sąsiada, słyszymy głuche uderzenie, obserwujemy wynoszenie ciała. Na szczęście to tylko wyobraźnia. Starszy pan zawiesza na drzwiach sąsiada zawieszkę z napisem "Nie truj sąsiada".

Akcja, rozpoczęta w połowie grudnia 2016 roku, to część projektu "Gmina z dobrą energią", realizowanego przez 28 gmin z Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. To właśnie ten obszar ma jedną z najgorszych statystyk zanieczyszczenia powietrza w Polsce.

Nie wszędzie jest możliwość przyłączenia domu do sieci gazowej lub ciepłowniczej. W gospodarstwach domowych (nie tylko na Śląsku) często pali się śmieciami - plastikowymi butelkami, meblami - tym co jest pod ręką.

Każdy może wziąć udział w akcji "Nie truj sąsiada!" Wystarczy ze strony gminazenergią.pl pobrać i wydrukować jedną z kilku zawieszek i umieścić ją na płocie, czy drzwiach sąsiada, który pali śmieciami. Na zawieszkach znajdziemy hasła tj. "45 tys. zgonów rocznie", "Spalając śmieci trujesz sąsiadów i swoją rodzinę. Myśl!".

Zapisz

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.