Polski projekt: "Zapis przestrzeni", czyli Warszawa na plakatach

"Zapis przestrzeni" to plakaty pokazujące miasto w minimalistycznym, niebanalnym ujęciu.

W kolejnej odsłonie cyklu "Polski projekt" pokazujemy wam nową kolekcję plakatów od studia projektowego Lokalny. Plakaty z serii "Zapis przestrzeni" to artystyczna interpretacji przestrzeni na przykładzie współczesnej Warszawy.

Plakaty "Zapis przestrzeni" nie są prostym przetworzeniem współczesnej mapy miasta. Marta Baranowska, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, założycielka studia Lokalny, analizując mapy, stworzyła plakaty mające pobudzić do obserwacji przestrzeni w 2D i 3D.

Korzystając z aktualnych map i planów miasta wyodrębniłam w jego strukturze trzy formy. W ten sposób powstały trzy różne plakaty/ujęcia przestrzeni - kwartały, budynki i obszary. Podstawowe motywy cyklu stały się też bazą do kolejnych grafik, a także krótkiej serii sitodruków

- mówi Marta Baranowska

Plakaty mają też wymiar edukacyjny. Skłaniają do zwrócenia uwagi na różnorodność, historię i formy kształtowania przestrzeni. Patrząc na miasto z góry można zwrócić uwagę, jak dużo przestrzeni zajmują centra handlowe, gdzie ulokowane są parki i czy nasza najbliższa okolica rozplanowana jest "z głową".

Przekaz wzmacnia proste, minimalistyczne ujęcie oraz oszczędna kolorystyka. Plakaty te mogą być idealnym dopełnieniem współczesnego wnętrza!

Dorota Koziara o polskim designie na świecie. Czy istnieje polski styl projektowania?

Więcej o: