Sypialnia w stylu skandynawskim. Pomysły na aranżację

Styl skandynawski jest jednym z najpopularniejszych stylów aranżacji wnętrz. Choć sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, to szczególnie dobrze sprawdza się w sypialni. Podpowiadamy, jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim.

Sypialnia w stylu skandynawskim

Jest przede wszystkim jasna, stonowana i wygodna. Pomaga się zrelaksować i wypocząć, sprzyja uspokojeniu. Dlatego właśnie tak często wybieramy ten styl do aranżacji sypialni. Poniżej zebraliśmy kilka najważniejszych zasad stylu skandynawskiego do zastosowania w sypialni właśnie.

Sypialnia w stylu skandynawskimSypialnia w stylu skandynawskim fot. Michał Skorupski

Sypialnia w skandynawskim stylu: odpowiednia baza

Urządzanie sypialni, podobnie jak każdego pomieszczenia, zaczynamy od bazy, czyli ścian i podłóg. W stylu skandynawskim królują biele, rozbielone szarości i inne jasne barwy. Dobrze jest wprowadzić je na ściany. Z kolei podłogi warto pokryć drewnem w naturalnym odcieniu lub bielonym. W Skandynawii wykładziny dywanowe nie cieszą się zbytnią popularnością, ale dywany już tak. W sypialni można sobie pozwolić na jasny dywan lub chociażby chodniki, które ułożymy tuż przy łóżku. Dzięki nim wnętrze będzie bardziej przytulne i komfortowe.

Sypialnia w stylu skandynawskim- jakie meble

Do jasnej bazy można zacząć dobierać meble i inne elementy wyposażenia. W sypialni w stylu skandynawskim powinny znaleźć się jasne, drewniane meble. Najlepiej sprawdzą się białe i szare sprzęty. Łóżko jest kluczowym elementem. Jego konstrukcja powinna być prosta i solidna. Najlepiej wybrać te z drewnianą bądź metalową ramą.

Sypialnia w stylu skandynawskimSypialnia w stylu skandynawskim Fot. Dekoria

Zagłówek nie jest elementem obowiązkowym. Można też ograniczyć się jedynie do materaca położonego bezpośrednio na podłodze. W sypialniach w stylu skandynawskim często można spotkać także łóżko z palet. Na pomalowanych paletach położony jest materac.

Wcześniej sypialnia była utrzymana w stylu skandynawskim.Wcześniej sypialnia była utrzymana w stylu skandynawskim. fot. Urszula Michalak

Do łóżka warto dobrać dwa stoliki nocne, najlepiej o lekkich, delikatnych formach. Modnym meblem w skandynawskich sypialniach jest garderoba-wieszak. Najczęściej przybiera ona formę prostego, drewnianego wieszaka na kółkach. Taka konstrukcja doskonale wpisuje się w estetykę skandynawskich wnętrz.

Sypialnia w stylu skandynawskimSypialnia w stylu skandynawskim Fot. Philips

Sypialnia w stylu skandynawskim - dodatki

W sypialni w stylu skandynawskim nie potrzeba wielu dodatków. Najważniejsze są tkaniny - pościel, poduszki, koce, narzuty, zasłony. Można sobie pozwolić na delikatne wzory, ale w jasnych, stonowanych odcieniach. Jedynie przy poduszkach można nieco poszaleć i wprowadzić odrobinę koloru. Na ściany w sypialni idealnie nadadzą się oprawione zdjęcia, grafiki, mapy czy obraz. Pamiętajmy jednak o umiarze. Nie bójmy się pustki na ścianach.

Farby Skandynawia, czyli jak urządzić wnętrza w stylu skandynawskim

Sypialnia w stylu skandynawskimSypialnia w stylu skandynawskim fot. Michał Mutor

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.