Wielkanocne dekoracje

Dekoracje wielkanocne. Wielkanoc coraz bliżej więc już teraz warto pomyśleć o dekoracjach, w szczególności o ozdobach wielkanocnych na świąteczny stół. Wielkanocny stół można udekorować stroikami, pisankami, roślinnymi kompozycjami a nawet pomysłowo złożonymi świątecznymi serwetkami.

Wielkanoc już niebawem. Warto już teraz zastanowić się, jak udekorować świąteczny stół. Podczas wielkanocnego śniadania twój stół nie powinien wyglądać jak na co dzień. Warto nadać mu odświętny wyraz, aby uświetnić te wyjątkowe chwile spędzane z rodziną.

Wielkanocne dekoracje

Wielkanocne dekoracje stołu dostępne są w różnych stylach, znajdziemy zarówno swojskie akcenty, nowoczesne, a nawet retro. Ozdoby wielkanocne można też wykonać samodzielnie. Zanim jednak zaczniesz je robić i kupować, pamiętaj, że wielkanocna dekoracja stołu nie może przeszkadzać biesiadnikom. Żeby ułatwić wam wybór przygotowaliśmy szereg inspiracji.

Stół wielkanocny w modnych pastelachStół wielkanocny w modnych pastelach fot. Duka

Dekoracje wielkanocne na stół

Zanim zaczniemy nakrywać stół wielkanocny zastanówmy się nad jego stylem i charakterem. Czy stawiamy na prostotę, klasykę, czy wyrafinowanie? Wolimy nowoczesne nakrycia stołu czy tradycyjne? To nam ułatwi wiele późniejszych decyzji, np. czy stół nakrywamy obrusem, czy nie. Niezależnie jednak od stylu, na który się zdecydujemy, pamiętajmy, że Wielkanoc to także święto wiosny. Na stole nie powinno zabraknąć też zielonych akcentów. Lepiej też nie rezygnować z tradycyjnych symboli wielkanocnych, jak zając, kurczaczki, jajka, rzeżucha. Kluczem do dekoracji stołów na Wielkanoc powinna być tradycja.

Stół wielkanocny z lilowymi motywamiStół wielkanocny z lilowymi motywami fot. Villeroy & Boch

Dekoracje wielkanocne ręcznie robione

Radosny nastrój Wielkiej Nocy podkreślą kompozycje w żywych barwach. Do dyspozycji mamy teraz wiele roślin sezonowych - choćby słoneczne żonkile, szafirki i śnieżniki lśniące w barwie wiosennego nieba, delikatne śnieżnice, pastelowe hiacynty, jaskry azjatyckie w radosnych kolorach czy tulipany w setkach odcieni. Kompozycje warto wzbogacić wielkanocnymi symbolami. Odradzamy banalne kurczaki z włóczki, ale nie odżegnujemy się od jajek - to przecież symbol nowego życia, podobnie jak nasiona czy gałązki z pąkami i baziami.

Ozdoby wielkanocne ręcznie robione z papieru - proste i efektowne

Stół na Wielkanoc w eleganckim wydaniuStół na Wielkanoc w eleganckim wydaniu fot. Mint Grey

Wielkanocne dekoracje stołu

Dekoracje na Wielkanoc także się zmieniają wraz z nowymi trendami. Obecnie najmodniejsze są aranżacje stołu wielkanocnego w delikatnych pastelach. Zieleń może być wprowadzona tylko w akcentach, np. na serwetkach czy w postaci drobnych dekoracji. Nie można też zapomnieć o żywej zieleni. W aranżacji wnętrz obserwujemy wielki powrót żywych roślin, dlatego i na stole powinny się pojawić.

Dekoracje świąteczne wielkanocne stołu

  • Umiar
    Nie przesadzaj z dekoracjami wielkanocnymi. Goście przy stole muszą mieć swobodę ruchu i widzieć nawzajem.
  • Ograniczona liczba kolorów.
    Trzy kolory to maksimum, żeby nie wprowadzić wizualnego chaosu.
  • Prawidłowe ułożenie sztućców.
  • Serwetki
    Serwetki można fantazyjnie złożyć, ale przy każdym nakryciu powinna być też klasycznie ułożona serwetka. Przeczytaj: Serwetka w kształcie zajączka - to proste! >>>

Rustykalna aranżacja stołu wielkanocnegoRustykalna aranżacja stołu wielkanocnego fot. Inne Meble

Wielkanocne pisanki można zabarwić z użyciem naturalnych produktów, dostępnych w każdym sklepie spożywczym, na przykład czerwonej kapusty, cebuli, curry, cytryny. Na takie pisanki najlepiej wybierać śnieżnobiałe jajka, bez stempli. Ozdobione kwiatami i wiązkami trawy będą uroczą ozdobą wielkanocnego stołu.

Tradycyjne pisanki wielkanocne

Kolorowe, radosne i często zdobione motywami kogutów, zajęcy i pisklaków - takie są pisanki tworzone na Mazowszu w Łowiczu. Do zdobienia wydmuszek jaj kurzych i gęsich artyści używają kontrastujących ze sobą papierowych wycinanek, które nakładają na siebie tworząc np. wielokolorowy koguci ogon. Już na pierwszy rzut oka pisanki zachwycają precyzją wykonania.

Pisanki z OpocznaPisanki z Opoczna fot. Galeria Folk / Anna Rygało

Wielkanocne dekoracje dla dzieci - koszyczek wielkanocny

Zastanawiasz się czy można tanio przygotować wielkanocny koszyk? Patrycja z boginieprzymaszynie.blogspot.com pokazuje, jak krok po kroku wyczarować własnoręcznie uroczy koszyczek z filcowej podkładki.

Koszyczki wielkanocne 2017Koszyczki wielkanocne 2017 IRENEUSZ CIEŚLAK

Pomysły na wielkanocne dekoracje na taras

Gdy aura dopisuje, miło zasiąść za stołem pod gołym niebem, na tarasie lub w ogrodzie. Dekoracje - wiosenne dary natury - często są w zasięgu ręki. Wystarczy kwitnący tuż obok, w gruncie lub w donicy, krzew słonecznej forsycji czy wierzba obsypana kosmatymi baziami. Wiele uroku mają też wesołe kwiaty przebiśniegów, tulipanów, krokusów, narcyzów... Już samo patrzenie na nie poprawia nastrój. Są też świetnym tworzywem wielkanocnych dekoracji: gałązki, bazie i kwiatki, w połączeniu z zielonymi listkami bukszpanu czy barwinka, kiełkami rzeżuchy, źdźbłami owsa i kolorowymi wydmuszkami, tworzą malowniczą oprawę stołu. Komponujmy więc z nich stroiki, wianki i inne ozdoby (choć równie uroczo wyglądają solo).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.