Powstała pierwsza sofa, którą można sterować smartfonem. Dostosuj kanapę do swoich potrzeb

Skoro za pomocą telefonu możemy już sterować większością systemów domowych, kwestią czasu było przejęcie przez smartfony domowych mebli. Lift-Bit to pierwsza sofa, którą możemy kontrolować za pomocą specjalnej aplikacji.

Sofa sterowana smartfonem to pomysł włoskiej pracowni Carlo Ratti Associati. Lift-Bit składa się z sześciokątnych modułów. Charakterystyczny kształt przywodzi na myśl plaster miodu. Każdy moduł ma 48 cm wysokości, ale można go zwiększyć aż do 78 cm. Tu właśnie potrzebna jest aplikacja na smartfony i tablety. Za jej pomocą można dowolnie zmieniać wysokość każdego modułu, tworząc mebel dostosowany do indywidualnych potrzeb. Może on przybrać formę szezlonga, łóżka, fotela czy klasycznej kanapy.

Sofa Lift-Bit to zupełna nowość. Jej prototyp został po raz pierwszy pokazany podczas zeszłorocznego Tygodnia Designu w Mediolanie, w kwietniu 2016 r. Dopiero teraz pokazano model gotowy do sprzedaży i wdrożenia do szerokiej produkcji. Na razie sofa jest dostępna jedynie w przedsprzedaży na stronie producenta. Można ją kupić w jednym z 4 kolorów tapicerki - niebieskim, miętowym, czerwonym i żółtym, a cena pojedynczego elementu to 799 euro. Trochę taniej można kupić w pakiecie. Za zestaw 18 modułów kosztuje 12 tys. euro. Zaletą tego projektu możliwość dokupienia w każdej chwili dodatkowego modułu, który powiększy powierzchnię sofy lub będzie stanowił osobny mebel.

Twórcy sofy podają, że jej powstanie jest hołdem dla radykalnego, brytyjskiego architekta Cedrica Price'sa i jego projektu urbanistycznego z lat 70. "Generator Project". Tak jak sofa Lift-Bit, opierał się on na jednakowych modułach.

 
Więcej o: