IKEA będzie zatrudniać uchodźców. Już w sierpniu da pracę 100 Syryjczykom

IKEA zatrudni syryjskich uchodźców w Jordanii. Powstają tam specjalne centra produkcyjne, gdzie już w sierpniu tego roku pracę otrzyma pierwszych 100 osób.

IKEA w Jordanii wznosi centra produkcyjne, w których będą ręcznie wytwarzane tkane produkty - dywany, poduszki czy narzuty. Połowę zatrudnionych będą stanowić uchodźcy z Syrii, a połowę Jordańczycy. Szwedzki gigant podjął taką inicjatywę we współpracy z Jordan River Foundation, pozarządową organizacją założoną przez królową Jordanii, Ranię.

Centra produkcyjne będą zlokalizowane w Ammanie, stolicy Jordanii, i wokół niej. W ciągu kilku najbliższych tygodni IKEA wyśle do Jordanii zespół designerów, który na miejscu zdefiniuje typy produktów, jakie mogą być tam wytwarzane. Wszystkie powstałe w nowo tworzonych centrach przedmioty będą najpierw trafiać do sklepów IKEA w Jordanii, a dopiero później do pozostałych krajów. Już w sierpniu pracę ma dostać 100 pierwszych osób, a w ciągu dwóch lat zatrudnienie ma wzrosnąć do 400 osób, przy zachowaniu podziału: połowa Syryjczyków, połowa Jordańczyków.

Pomóc 200 tysiącom potrzebujących

Te działania sieci IKEA wpisują się w szerszą strategię szwedzkiej marki. Współpracuje ona z przedsiębiorcami i organizacjami, które stosują biznesowe techniki do rozwiązywania społecznych problemów, w przeciwieństwie do podejścia opartego na pomocy bezpośredniej - polegającym na dawaniu dóbr i pieniędzy w celu zaspokojenia doraźnych potrzeb. Dzięki temu powstają miejsca pracy dla potrzebujących i kształtowana jest kultura pracy. Docelowo IKEA chce bezpośrednio i pośrednio zatrudniać w podobnych inicjatywach 200 tys. potrzebujących osób na całym świecie.

- Dwieście tysięcy jest naszą długoterminową ambicją. Może to zająć 10-15 lat - powiedział portalowi Dezeen Jesper Brodin, dyrektor do spraw zasięgów i zaopatrzenia IKEA. Jak podkreślił, marka oferuje nie tylko miejsca pracy, ale też pokazuje model biznesowy, daje możliwości kształcenia, przekazuje umiejętności dotyczące planowania produkcji i nastawienia na eksport.

Według szacunkowych danych do Jordanii, od czasu rozpoczęcia wojny w Syrii w 2011 roku, przybyło 1,3 mln Syryjczyków. W 2013 roku IKEA razem z ONZ stworzyła przenośne, łatwe do montażu i tanie tymczasowe domy dla uchodźców. Od tego czasu zaangażowanie szwedzkiej marki w projekty społeczne nieustannie rośnie.

IKEA zapowiada uruchomienie sklepu internetowego

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.