Współczesny polski design na wyjątkowej aukcji

Jedno z dwunastu krzeseł, które według Centre Pompidou zmieniły współczesny design; dzieła najzdolniejszych polskich projektantów nowego pokolenia, które powstały tylko w jednym egzemplarzu - to wszystko można już oglądać w Domu Wystawowym Marchand. Ekspozycja zakończy się licytacją 27 czerwca w DESA Unicum.

Polski design nigdy jeszcze nie był tak ceniony, jak teraz. Kreatywność, unikalne materiały i jakość projektów sprawiły, że są one popularne nie tylko w kraju, ale podbijają też światowe rynki. Świetnym przykładem jest „Plopp”, czyli polski ludowy obiekt pompowany powietrzem. To krzesło, które wytrzyma dwie tony nacisku, choć z pozoru wygląda jak dmuchana zabawka. Niezwykły mebel zaprojektowany został przez Oskara Ziętę z wykorzystaniem stworzonej przez niego technologii FiDU. Polega ona na napompowaniu pod ciśnieniem podwójnego arkusza wycinanej laserowo stali. „Przedmiot, który jeszcze przed chwilą był płaskim kawałkiem metalu, sam przyjmuje optymalny kształt. Jest produktem seryjnym i niepowtarzalnym jednocześnie, bo blacha nigdy nie wygina się tak samo” – mówi o swoim projekcie Zięta. „Plopp” znalazł miejsce w stałej ekspozycji paryskiego Centre Pompidou.

Projekty polskich designerów można znaleźć nie tylko na muzealnych i galeryjnych wystawach, ale także, a może przede wszystkim, w modnych kawiarniach, butikach czy hotelach. Malwina Konopacka, która na co dzień zajmuje się głównie ilustracją, zyskała rozgłos za sprawą autorskiej serii wazonów. Charakterystyczny kształt jej projektów stał się kultową formą współczesnego designu. W seriach swoich wazonów nawiązuje do twórczości Henriego Rousseau czy Henriego Matisse’a. Obiekt z oferty czerwcowej aukcji to efekt jej współpracy z projektantem mody Łukaszem Jemiołem. Krótka seria powstałych wtedy wazonów szybko znalazła nabywców, a w dekoracji prezentowanej w Domu Wystawowym Marchand powstał tylko jeden egzemplarz. Marek Cecuła stworzył porcelanę, która przeszła do historii światowego rzemiosła artystycznego. Jest jednym z designerów, którzy od końca lat 80. przeciwstawiali się skomercjalizowanej produkcji masowej, stawiając na alternatywne połączenia sztuki użytkowej z dekoracyjną. Jego warsztat i estetykę ukształtowały liczne podróże i częste zmiany miejsca zamieszkania. W Nowym Jorku udało mu się osiąść na tyle długo, by zapoczątkować tam własną markę – Modus Design. Gdy zamówienia na ceramikę zaczęły spływać z całego świata, Cecuła podjął decyzję, aby całą produkcję przenieść do Polski. Na aukcji będzie można licytować m.in. zestawy do herbaty Qubus czy Ubu jego autorstwa.

Aukcja Nowego Designu to pierwsze tego typu wydarzenie w kraju, które zostało zorganizowane w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie publiczności dziełami młodych polskich projektantów. Większość z aż 60 obiektów z oferty aukcyjnej zostało stworzonych specjalnie na tę okazję i nie będą one dostępne w regularnej sprzedaży. W katalogu znajdą się także projekty między innymi takich twórców jak Agnieszka Bar, Beza Projekt, Malafor czy Paweł Grobelny. Wszystkie obiekty będzie można zobaczyć podczas wystawy przedaukcyjnej, na którą wstęp jest wolny.

Aukcja Nowego Designu: 27 czerwca 2017, godz. 19:00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa

Wystawa obiektów: 6-27 czerwca 2017, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota),Salon Wystawowy Marchand, pl. Konstytucji 2, Warszawa, wstęp wolny.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.