Kontrowersyjne lampy w kształcie pocisków od hiszpańskiego studia

Hiszpańscy projektanci ze studia Amarist zafascynowani formą pocisków moździerzowych stworzyli lampy w ich kształcie.

Amarist to hiszpańskie studio artystów, designerów i architektów z siedzibą w Barcelonie. Kilkuosobowy zespół projektuje przedmioty z pogranicza sztuki i designu. Jak sami deklarują, ich celem "jest tworzenie unikalnych doświadczeń poprzez design, przebudzenie emocji, komunikowanie wymagających lub prowokacyjnych konceptów poprzez funkcjonalne przedmioty". Jednym z takich przedmiotów jest najnowsza lampa o nazwie Fuego Amigo.

Przeczytaj także: Trend: broń w designie

Bombowy design

Nazwa lampy Fuego Amigo oznacza Przyjazny Ogień. W tym projekcie bowiem pocisk moździerzowy, czyli przedmiot o jednoznacznie negatywnej konotacji, został przekształcony w obiekt o charakterze całkowicie pokojowym. Projektanci ze studia Amarist wiernie odtworzyli kształt jednego z pocisków najpowszechniej używanych podczas hiszpańskiej wojny cywilnej. Lampa w takiej formie została wykonana z alabastru i 24-karatowego złota. Ledowe światło podkreśla żyłkowanie i teksturę kamienia. Użycie luksusowych materiałów sprawia, że na pierwszy rzut oka kształt lampy nieco umyka uwadze. Nasz wzrok najpierw wychwytuje połyskujące materiały i szlachetne żyłkowanie alabastru. Dopiero po chwili uświadamiamy sobie, że lampa ma formę śmiercionośnego pocisku.

We współczesnej historii designu pojawiały się projekty, które wprost odnoszą się do form broni. Za przykład może posłużyć lampa stołowa projektu Philippe'a Starcka Guns Bedside. Jednak za każdym razem tego typu przedmioty budzą kontrowersję, jako gloryfikujące broń, a zatem i powiązaną z nimi przemoc. Choć nie było to intencją projektantów ze studia Amarist, to można się spodziewać właśnie takich odczytań ich najnowszego projektu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.