Nowa odsłona kolekcji Manuba zadebiutowała na Gdynia Design Days

Manuba to kolekcja produktów stworzona w ubiegłym roku specjalnie na Gdynia Design Days. Jej projektanci powracają do lokalnych metod rzemieślniczych. W tym roku poznaliśmy drugą odsłonę serii.

Manuba to seria produktów stworzonych specjalnie na festiwal Gdynia Design Days. Każdy z nich jest owocem współpracy projektanta z rzemieślnikami. W tym projekcie ważne są nie tylko powstałe przedmioty, ale też wymiana doświadczeń pomiędzy jego pomysłodawcami a mistrzami tradycyjnego rzemiosła.

Pierwsza seria produktów pod nazwą Manuba zadebiutowała w 2016 roku w ramach IX edycji Gdynia Design Days. [Więcej: Manuba - wyjątkowa kolekcja wyposażenia wnętrz z Gdyni]

Tegoroczna edycja kontynuuje zapoczątkowaną w zeszłym roku ideę odzyskiwania zapomnianego rzemiosła. Odwołując się do tematu przewodniego festiwalu, którym jest Sztorm, nowa osłona kolekcji odwołuje się do pejzażu posztormowej plaży. Projektanci inspirowali się silnym wiatrem, wzburzonymi falami, tym co woda wyrzuca na brzeg.

W tym roku do współpracy zostali zaproszeni trzej projektanci: Stanisław Czarnocki, Natasza Grześkiewicz oraz Karolina Navus Wysocka, którzy magię widoku utworzonego przez sztorm połączyli z tradycyjnymi technikami kowalstwa artystycznego, tapicerstwa oraz wyrobów z wosku pszczelego. Każdy z nich stworzył jeden przedmiot. Tak powstały: Pełne ziarno – kosz na chleb z deską do krojenia, Huk - patera / świecznik / podstawki pod garnek oraz Bee świeczki – świece z wosku pszczelego.

Kolekcji towarzyszą krótkie filmiki, które pokazują, jak wszystkie przedmioty powstawały. Świetnie dokumentują one współpracę projektantów i rzemieślników, kunszt i wiedzę potrzebną do powstania z pozoru prostych obiektów. Warto obejrzeć nie tylko nowe przedmioty z kolekcji Manuba, ale także towarzyszące im filmiki.

 
Więcej o: