Krzesło z liści, zasłony bez jedwabiu... PETA pierwszy raz nagrodziła 'wegańskość' projektów

PETA pierwszy raz przyznała nagrody dla projektów, które nie były testowane na zwierzętach. Wśród nagrodzonych popularna IKEA, a także Habitat i Heal's. Za co? Za wegański fotel czy sztuczną skórę owczą.

W tym roku PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) po raz pierwszy postanowiła przyznać nagrody dla wegańskich produktów do wnętrz. Stworzenie Vegan Homeware Awards uzasadnia "rosnącym zainteresowaniem wegańskim stylem życia". W Wielkiej Brytanii liczba wegan wzrosła o 360 proc. w ciągu 10 lat. Osób niespożywających produktów odzwierzęcych jest tam obecnie ok. 542 tys.

Weganie, wyposażając swoje domy, starają się unikać przedmiotów pochodzenia odzwierzęcego (chociaż jak sami przyznają, jest to niezwykle trudne). Oprócz produktów wykonanych z naturalnych skór, rezygnują też z tych zrobionych z wełny i jedwabiu lub wypełnionych pierzem. Zwracają również uwagę na świece - czy nie zawierają naturalnych wosków lub tłuszczy zwierzęcych. Duże, popularne marki tj. IKEA czy Zara Home wprowadzają do oferty coraz więcej produktów przyjaznym weganom. Takie ruchy są zauważane i nagradzane,

Vegan Homeware Awards została przyznana w 14 kategoriach, takich jak najlepsza wegańska sofa, czy nagroda za innowacje dla nowych materiałów. W konkursie wyróżniono zarówno duże, światowe marki, jak mi małe studia projektowe. Jak powiedziała dyrektorka PETA, Elisa Allen, konsumenci napędzają zapotrzebowanie na piękne wegańskie produkty do domu.

Myślący przyszłościowo projektanci eksperymentują z trwałymi i nowoczesnymi wegańskimi materiałami. Oferują wielką różnorodność produktów, które nie powstały kosztem krzywdy zwierząt, które są w stanie zaspokoić różne gusta i budżety

- powiedziała Elisa Allen.

Szwedzki gigant meblowy, IKEA, został nagrodzony za najlepszy projekt sztucznej skóry owczej. Z kolei strona Made.com została wyróżniona za projekt wegańskiego skórzanego fotela biurowego. Nagroda za innowację trafiła do słowackiego projektanta Šimona Kerna za projekt krzesła Beleaf wykonanego z mieszanki liści i ekologicznej żywicy. Jedna z nagród trafiła do hiszpańskiej marki Zara Home za zasłony i koce bez naturalnej wełny. Zobaczcie, jak wyglądają nagrodzone produkty.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.