Za co Polacy tak pokochali ceglane ściany?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ceglane ściany pozbawione tynków świadczyły o biedzie, dzisiaj są wyznacznikiem nowoczesności. Wprowadziliśmy cegłę do wszystkich pomieszczeń i wciąż ją kochamy.

Moda na ceglane ściany nie mija. Nic dziwnego - ten naturalny materiał ma wiele plusów.

♥ Cegła doskonale komponuje się zarówno z klasyką, jak i nowoczesnością. Można ją zastosować we wnętrzach folkowych, skandynawskich, rustykalnych, modernistycznych, industrialnych i awangardowych. W każdym stylu prezentuje się niezwykle interesująco, a ceglana ściana wyróżni nasze wnętrze.

♥ Jest uniwersalnym materiałem, można ją kłaść wszędzie: od łazienki, poprzez pokoje do kuchni. Ceglana ściana zawsze wygląda intrygująco. Dobrze zaimpregnowana nie brudzi się, nie wnika w nią kurz. Łatwo ją utrzymać w czystości i za to ją kochamy.

♥ Cegła jest trwałą dekoracją ścian, a my Polacy nie lubimy materiałów, które nie są „na lata”. Eksperci budowlani oceniają, że ceglana ściana to inwestycja nawet na sto lat, a fachowo wykonana nie będzie wymagać żadnych renowacji. Co więcej, zachowa niezmienioną barwę, ponieważ cegła nie blaknie pod wpływem promieni słońca.

♥ Cegła jest też niezwykle wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, mróz, wilgoć, ogień. Idealnie sprawdza się więc w trudnych warunkach, np. w łazience, kuchni lub na elewacji domu. W ceglanych ścianach czujemy się więc bezpieczni.

♥ Materiał ten daje wiele możliwości aranżacyjnych. Czerwona cegła dobrze wygląda w towarzystwie innych kolorów. Ale wcale nie musi być czerwona, można ją pomalować, np. na biało, szaro albo nawet na czarno. Zmiana barwy to najszybszy sposób na nową i niedrogą aranżację pomieszczeń.

♥ Ceglana ściana nigdy nie jest płaska. Wypalane w wysokiej temperaturze cegły mogą różnić się kolorem. Dzięki temu tworzą się na ścianie niepowtarzalne kompozycje. Niejednolita powierzchnia cegieł załamuje światło, co daje efekt trójwymiarowości. To zaś sprawia, że wnętrze staje się przytulne i ciepłe. Dlatego cegła jest chętnie wykorzystywana w sypialni i w kącikach wypoczynkowych.

♥ Ogromną zaletą cegły są jej zdolności termiczne. Cegła kumuluje ciepło i długo je utrzymuje. To dlatego latem w pomieszczeniu z ceglanymi ścianami panuje chłód, a zimą jest ciepło. A my nie lubimy przepłacać za ogrzewaniwe.

♥ Cegła doskonale wycisza. Idealnie sprawdza się we wnętrzach sąsiadujących z ruchliwą ulicą. I za to też ją kochamy.

♥ Ceglane ściany nie emitują żadnych szkodliwych związków chemicznych. Mało tego, tworzą we wnętrzu sprzyjający nam mikroklimat. Cegła bowiem to budulec wypalany z naturalnych surowców – gliny zmieszanej z kwarcem i innymi minerałami. Nie ma w niej żadnej chemii.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.