Jak stworzyć świąteczny klimat za pomocą oświetlenia?

Wszystko zaczęło się od Gwiazdy Betlejemskiej - jasnego punktu na mapie nieba, który doprowadził Trzech Króli do miejsca narodzenia Dzieciątka. Od tego czasu uroczyście obchodzimy ten dzień oraz jego wigilię. My też wypatrujemy pierwszej gwiazdki, która w wielu domach rozpoczyna ucztę lub zwiastuje radosny moment wręczania prezentów. Ulice miast i miasteczek już w listopadzie zaczynają jaśnieć milionami kolorowych światełek rozpraszających zimową ciemność. Nikt nie ma wątpliwości, że jednym z nieodłącznych symboli Bożego Narodzenia jest światło. Dlaczego jest tak ważne i jak może zagościć w naszym domu, by wyczarować niezapomniany klimat świąt?

Kiedy dni stają się coraz krótsze, a słońce zaczyna chować się za chmurami, tęsknimy za wszystkim, co rozświetla ciemność i dodaje otuchy, kiedy pogoda nie rozpieszcza. Czekamy na moment, kiedy przestrzeń dookoła wypełni się drobnymi punkcikami niosącymi światło. To dzięki nim Boże Narodzenie jest jednym z najbardziej wyczekiwanych świąt. Wraz z lampkami przynosi radość i ciepło, które kojarzą nam się z czasem spędzanym w rodzinnym gronie. Jak podkreślić ten klimat prostymi dekoracjami?

Zainspiruj się i rozświetl swój dom na święta razem z IKEA>>

Oświetlenie świąteczne - pomysły na choinkę

Świąteczne drzewko na dobre zakorzeniło się w świątecznej tradycji. Wiele rodzin nie wyobraża sobie bez niego prawdziwej bożonarodzeniowej dekoracji. Najczęściej to właśnie choinka zajmuje honorowe miejsce w domu. Klasyczną zdobią sznury migających na biało lub kolorowo lampek oraz barwne dekoracje. Ta nowocześniejsza zyskuje niecodzienny kształt lub kolor. Jej gałązki przypominać mogą np. białe, lodowe igiełki lub być skonstruowane ze świec LED i stanowić ciekawy kandelabr podłogowy w kształcie drzewka. Od podstawy zależy, jakie dobierzemy oświetlenie, bombki i łańcuchy. Tradycyjne formy iglastych drzewek domagają się bogatych zdobień lub nabierają delikatniejszego charakteru, kiedy zostaną ubrane jedynie w delikatne, drobne lampki w postaci łańcucha świetlnego LED. Minimalistyczne, często symboliczne choinki najlepiej prezentują się z naturalnymi, lekkimi ozdobami, podkreślającymi nowoczesny charakter, np. dekoracjami wiszącymi w kształcie gwiazdek, domków lub serc.

Nowoczesna choinka
Nowoczesna choinka inforgrafika IKEA
inforgrafika IKEA

Łańcuch świetlny LED z różnej wielkości żarówkami to jedyne czego potrzebujemy, kiedy nie mamy w pokoju miejsca na tradycyjne drzewko bożonarodzeniowe. Wystarczy upiąć go na kształt choinki na ścianie lub drewnianej konstrukcji z listewek. Wystarczą same lampki o większym rozmiarze lub drobne lampki wzbogacone o łańcuchy i wiszące ozdoby. Takie drzewko nie tylko nie zajmuje miejsca, ale wprowadza do pomieszczenia klimatyczne, kojarzące się z okresem świątecznym światło.

Świąteczna dekoracja stołu z wykorzystaniem lampek

Podczas uroczystej kolacji wigilijnej centralnym punktem każdego domu jest stół, przy którym biesiaduje cała rodzina. Warto, aby w ten szczególny dzień nabrał on odświętnego charakteru. Grać możemy kolorami: bożonarodzeniowym odcieniem ciepłej czerwieni, kojarzącą się z gałązkami choinki zielenią, rozjaśniającym złotem lub srebrem i elegancką bielą. Wybierzmy styl i wprowadźmy odpowiednio: elementy naturalne, klasyczne i dostojne ozdoby czy nowoczesne formy tradycyjnych symboli wigilijnych, np. gwiazdy, chatki z piernika czy choinki. Na stole również powinno pojawić się światło. Wśród klasycznych dekoracji doskonale sprawdzą się białe, długie świece, roztaczające ciepły, migoczący blask. Będą pięknie i odświętnie prezentować się w białym świeczniku z gwiazdkami. Innym rozwiązaniem - bezpiecznym dla dzieci - jest ułożenie na obrusie łańcucha świetlnego np. w kształcie śnieżynek. Ciekawy efekt uzyskamy, umieszczając go pod tkaniną, w przezroczystym, szklanym naczyniu lub ażurowych lampionach. Wystarczy tylko zgasić główne światło w pokoju i cieszyć się delikatnym, rozgrzewającym blaskiem.

Dekoracja stołu
Dekoracja stołu inforgrafika IKEA
inforgrafika IKEA

Świąteczna dekoracja okna i parapetu

Jak najskuteczniej rozproszyć zimową ciemność? Wystarczy zaprosić do swojego domu nie tylko pierwszą gwiazdkę, ale cały gwiazdozbiór. Na przezroczystej żyłce zawieśmy nie tylko kolorowe, odbijające światło bombki, ale też papierowe, półprzezroczyste lampiony i delikatne, cieniutkie firanki.

Pierwsza gwiazdka
Pierwsza gwiazdka inforgrafika IKEA
inforgrafika IKEA

Światło w ciepłym odcieniu, jakie dają lampki choinkowe, doskonale prezentować się będzie również pod warstewką tiulu lub innego przezroczystego materiału dekoracji okiennych. W ten sposób możemy je wprowadzić nie tylko do salonu, ale też do sypialni czy pokoju dziecka. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie także zastosowanie cienkich lub grubych świec LED zamiast tych tradycyjnych. Umieśćmy je w klasycznych, przezroczystych naczyniach o różnym kształcie i wielkości. Stworzą bezpretensjonalną, ciekawą kompozycję na parapecie.

W ciepłym świetle świec
W ciepłym świetle świec infografika IKEA
infografika IKEA

Poznaj jeszcze 3 sposoby na dekorację świątecznego okna>>

A gdyby tak co noc patrzeć w pogodne, rozgwieżdżone niebo, kojące aksamitnym granatem i poprawiające nastrój jaśniejącymi punkcikami? Możemy je wyczarować, upinając długi łańcuch światełek z 12 lub aż 48 diodami  w naturalnym kolorze. Nie wieszajmy firanek, ale wpuśćmy do pomieszczenia więcej światła. Pamiętajmy jedynie o dekoracji parapetu, który w tego typu aranżacji będzie najbardziej wyeksponowany. Mogą na nim dodatkowo stanąć świece lub lampiony. Wprowadźmy także odrobinę koloru, np. układając sosnowe gałązki, szyszki oraz bombki.

Rozgwieżdżone niebo
Rozgwieżdżone niebo inforgrafika IKEA
inforgrafika IKEA

Artykuł powstał we współpracy z IKEA.