Mariana Rodriques i Atelier Oi dla Nespresso

Czy kapsułka z kawą może być piękna? Nespresso udowadnia, że tak! Kapsułki z nowej, limitowanej edycji ozdobione są pięknymi ilustracjami Mariany Rodrigues.

15 stycznia firma  Nespresso wprowadziła do sprzedaży dwie nowe mieszanki kawy - Arabica Ethiopia Harrar oraz Robusta Uganda. Nawiązują one do miejsca narodzin kawy i do jej aromatu.  

Tworząc limitowaną edycję, firma zaprosiła do współpracy londyńską ilustratorkę Marianę Rodrigues. Spod jej ręki wyszły projekty graficzne kapsułek i opakowań kaw. Arabika Etiopia Harrar rośnie na suchym i górzystym terenie. Aby oddać krajobraz tego miejsca, Rodrigues projektując kapsułki użyła odcieni ochry: pomarańczowego, żółtego i jasnobrązowego. Robusta Uganda rośnie w pobliżu jezior, niskich gór i bujnej roślinności, jest też bardziej intensywna i głęboka w smaku, z wyraźnymi nutami czekolady. W projekcie kapsułek przełożyło się to na ciemniejsze brązy, głębokie zielenie i błękity.

Tworząc projekty kapsułek, starałam się oddać bogactwo kultur Etiopii i Ugandy i połączyć je z piękną historią i rodowodem kawy

– mówi Mariana Rodrigues.

Kartonowe, bajecznie kolorowe opakowania ozdabiają liście kawy, kwiaty i egzotyczne ptaki. Co ciekawe, wypatrzymy również... kozy. Jest to nawiązanie do opowieści związanej z odkryciem arabiki. Według legendy Kaldi - pasterz kóz zauważył, że jego zwierzęta po zjedzeniu czerwonych owoców, rosnących na nieznanym mu krzewie, zaczęły podskakiwać. Po spróbowaniu tych ciekawych owoców poczuł przypływ energii. Dodatkowo zauważył, że moc owoców pozwala mu nie usnąć do czasu modlitw. Tak narodziła się kawa.

Mariana Rodrigues studiowała studiowała projektowanie w ESAD College of Art and Design w Matosinhos (Portugaliia). Zanim została pełnoetatową ilustratorką w Londynie, pracowała jako grafik. Udało jej się stworzyć własny, charakterystyczny styl opierający się na dekonstrukcji elementów często zaczerpniętych z natury i złożeniu ich w nową, często wymyślną całość. Uwielbia zawiłe wzory i łącznie różnych technik (ołówek, akwarela, tusz i grafika komputerowa). 

Uzupełnieniem nowych mieszanek kawy i zestawów prezentowych są akcesoria zaprojektowane przez szwajcarskie biuro projektowe Atelier O?. Misa i taca wykonane są ze stali nierdzewnej i zainspirowane tradycyjnymi afrykańskimi rytuałami związanymi z kawą. Ich wzornictwo nawiązuje do znanych od stu lat rzemieślniczych technik obróbki stali i ornamentowej sztuki giloszowania.

Jak wyczyścić kubek z osadu z kawy lub herbaty? Przetestowaliśmy 3 popularne metody

Więcej o: