Najpopularniejsze style urządzania wnętrz

Tak jak w ubiorze, tak i w urządzaniu wnętrz mody się zmieniają, ale w tym drugim przypadku zdecydowanie wolniej. Jakie style w aranżacji mieszkań są teraz najpopularniejsze?

Gusta i upodobania Polaków jeśli chodzi o aranżację wnętrz na przestrzeni ostatnich lat mocno się zmieniały i ewoluowały. Najpierw chłonęliśmy wszystko, co nowoczesne, by po chwili zwrócić się bardziej ku swojskiemu stylowi prowansalskiemu. Po jakimś czasie z Prowansji przenieśliśmy się do chłodniejszej Skandynawii. Styl skandynawski na długo zdominował wnętrzarskie trendy. Dziś dalej funkcjonuje, choć w nieco zmodyfikowanej formie. Na scenie pojawiają się też nowe style, po które sięgamy coraz chętniej.

Styl skandynawski w wersji de luxe

Styl skandynawski
Styl skandynawski Fot. Homebook, okazje.info, kolaż ładnydom

Wnętrza w tym stylu pełne są jasnych kolorów, zielonych roślin, mebli z naturalnego drewna, ręcznie plecionych tkanin, koszy, pięknej ceramiki. Krótko mówiąc, są ciepłe i przyjazne. Nic więc dziwnego, że zrobiły tak zawrotną karierę w ostatnich latach. Jednak wśród zwolenników tych przytulnych klimatów utarło się przekonanie, że styl skandynawski charakteryzuje się prostotą form i skromnością. Ta obiegowa opinia nie ma stuprocentowego potwierdzenia w faktach. Otóż styl skandynawski stawia przede wszystkim na jakość i komfort. Stąd z chęcią sięga po luksusowe materiały - aksamit, marmur czy szlachetne metale. Za ich pomocą tworzone są eleganckie i stylowe formy. To bardziej luksusowe oblicze stylu skandynawskiego staje się coraz bardziej popularne. Wprowadzamy więc do mieszań pozłacane elementy, połyskujące powierzchnie, kryształy czy szykowne tkaniny.

Styl glamour na nowo

Styl glamour
Styl glamour Fot. Homebook, okazje.info, nokaut, kolaż ładnydom

Przez wiele lat styl glamour kojarzył się z przesadą, przepychem, a czasem wręcz kiczem. Wszystko przez jego nieumiejętne stosowanie. Tymczasem glamour to także elegancja i szyk. Tak rozumiany jest teraz szalenie popularny. W stylu tym liczą się odpowiednie kolory, materiały i meble. Kolorystyka powinna być stonowana (biele, beż, błękity, szarości) i ożywiona przez kilka bardziej wyrazistych akcentów kolorystycznych, np. fioletowych, w odcieniu szmaragdowej zieleni, fuksji czy bordo. Glamour lubi sięgać po szlachetne materiały - egzotyczne gatunki drewna, marmury, kryształy, aksamit. We współczesnym wnętrzu w tym stylu nie może zabraknąć lustrzanych mebli, przede wszystkim komód i konsolek, pikowanych sof, foteli oraz zagłówków łóżek oraz futrzanych dodatków. Ze sztucznego futra mogą być wykonane dywany, poduszki, narzuty czy pokrycia drobnych mebli. 

Styl Hampton - elegancja na wakacjach

Styl Hampton
Styl Hampton Fot. mat prasowe, okazje.info, nokaut, homebook, kolaż ładnydom

Aranżacje wnętrz w stylu Hampton pochodzą ze wschodniego wybrzeża USA. Tam właśnie znajduje się grupa nadmorskich miejscowości o nazwie Hamptons. Swoje domy mają tam najbogatsi Amerykanie, które urządzali je łącząc szyk i wygodę z wakacyjnym luzem. Z tego połączenia powstał styl, który spopularyzowało kino. Wnętrza w duchu Hampton są jasne, pełne drewna i morskich odniesień przejawiających się w akcentach błękitu, granatu i dekoracjach. Podstawą wystroju jest jasna i neutralna paleta barwna, która pozwala wykreować nastrój sprzyjający odpoczynkowi. W przypadku mebli najlepiej zestawić nowoczesne sofy i fotele z antycznymi konsolkami i stolikami. Mile widziane są meble drewniane, szczególnie ze szlachetnych gatunków drewna. Ne może zabraknąć dodatków - we wnętrzach w stylu Hampton obowiązkowo powinny się znaleźć muszle, kamienie, koralowce, świece oraz lampiony. Taki wystrój gwarantuje relaksującą atmosferę.

Na koniec warto wspomnieć, że wciąż dużym powodzeniem cieszą się wnętrza nowoczesne, zaaranżowane na otwartym planie, pełne gładkich powierzchni i neutralnych kolorów. Szczególnie dla młodych ludzi, niepewnych swojego gustu, stanowią one bezpieczny wybór. Wnętrzom tym jednak można łatwo zarzuć brak osobowości, często trudno wręcz odróżnić jedno mieszkanie od drugiego. Patrząc jednak szerzej na stylistyczne wybory Polaków cieszy, że odchodzą zarówno od ostentacji, jak i powielania schematu: telewizor - meblościanka - kanapa. Zwracają się bardziej ku stonowanej elegancji i ponadczasowym rozwiązaniom.

Więcej o: