Elegancka kuchnia - nowoczesna czy z klasyczną nutą?

Elegancja miewa różne oblicza. W aranżacji wnętrz bywa zwykle kojarzona ze stylem klasycznym lub minimalistycznym. Przyjrzyjmy się zatem bliżej dwóm kuchniom - nowoczesnej i klasycznej z elementami nowoczesności.

Nowoczesna kuchnia

W tej aranżacji króluje prostota i minimalizm. Zastosowano w niej trzy materiały wykończeniowe, przy czym jeden z nich spełnia również rolę dekoracyjną - jest to spiek kwarcowy Laminam wzorem przypominający marmur Calacatta. Uproszczone formy i paleta kolorystyczna ograniczona do minimum wpisują ten projekt w modny obecnie trend. Styl, w jakim są utrzymane meble, zapewnia im ponadczasowość, a dopracowane detale czynią je jeszcze bardziej eleganckimi.

Czy taka minimalistyczna kuchnia nie wydaje się zbyt surowa? Na pierwszy rzut oka mogłoby się tak wydawać - pamiętajmy jednak, że jest to pomieszczenie robocze, które na czas pracy zamienia się w małą fabrykę jedzenia. Blaty zapełniają się produktami spożywczymi i naczyniami, w powietrzu unoszą się opary z gotowania, wokół wyspy krzątają się domownicy. Dobrze jest więc czasem schować wszystko do szafek (nie zostawiając niczego na wierzchu) i odpocząć od codziennego bałaganu - a taka aranżacja potęguje wrażenie porządku.

Zaprojektowana przez Moo Moo Architects kuchnia to nie tylko wnętrze funkcjonalne, ale również piękne - a to za sprawą mebli podzielonych na bryły, z czego każda ma inny kolor oraz przeznaczenie. Biało-szara wyspa wydaje się jeszcze bardziej wyeksponowana na tle drewnianej podłogi. Odwrotny kontrast obserwujemy na ścianie obok - szafki wiszące pokryte dębowym fornirem na ścianie wyłożonej spiekiem kwarcowym. Oświetlenie liniowe zamontowane pod szafkami sprawia, że wydają się lżejsze.

Dyskretna elegancja przejawia się w tej aranżacji również w zastosowaniu bezuchwytowych frontów w szafkach. Jest to nadal bardzo modne rozwiązanie, co dało się zauważyć na tegorocznych targach EuroCucina.

Kuchnia - połączenie klasyki z nowoczesnością

Zestawienie tych dwóch stylów zawsze intryguje. Dwa przeciwległe bieguny stylistyczne, których połączenie kiedyś ciężko było sobie wyobrazić, dzisiaj funkcjonują w parze bez zarzutu, dając szerokie możliwości aranżacyjne. Zwykle urządzając w ten sposób kuchnię, stawiamy na jedną z dwóch opcji: meble o klasycznej formie i nowoczesne detale lub odwrotnie - minimalistyczną zabudowę meblową i stylowe akcenty. Jak jest w przypadku tej aranżacji?

Tutaj projektanci poszli o krok dalej. Ciąg meblowy na całą ścianę z blatem roboczym ma nowoczesną, prostą, pozbawioną uchwytów formę, natomiast wyspa i częściowa zabudowa drugiej ściany dekoracyjnymi detalami (frezy i uchwyty w stylu retro) nawiązują do stylu klasycznego. Mimo to nie czuje się tutaj stylistycznego chaosu, odbieramy aranżację jako spójną całość. Taki efekt został osiągnięty dzięki umiejętnemu rozłożeniu akcentów, które mają za zadanie przyciągać wzrok we wnętrzu.

Największym zaskoczeniem jest w tej kuchni wykończenie podłogi - nieco ryzykowny wybór płytek okazał się jednak strzałem w dziesiątkę. Różnokolorowe geometryczne kształty przełamują monotonię białych frontów meblowych. Wnętrze delikatnie ocieplają fornirowane fronty szafek wiszących oraz punktowe oświetlenie na suficie i nad blatem roboczym.

W kuchni zastosowano białe blaty z konglomeratu Stone Italiana o grubości 2 cm. Eleganckie, błyszczące powierzchnie delikatnie kontrastują z matowym wykończeniem frontów meblowych. W prawej, "klasycznej" części wnętrza znalazły się nowoczesne akcenty pod postacią krzeseł barowych oraz czarno-białych zdjęć na ścianie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.