Naczynia z Bolesławca w służbie CIA. Polskie wyroby rzemieślnicze na stołach agentów specjalnych

Ściśle tajne zamówienie i zastrzeżony wzór, a w tle amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza oraz Ceramika Artystyczna Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu. O co chodzi? Uchylamy rąbka tajemnicy!

Zamówienie na naczynia ceramiczne dla CIA zostało zrealizowane już jakiś czas temu, ale dopiero teraz możemy poznać szczegóły tej nietypowej współpracy. Jak to się stało, że Amerykanie wybrali właśnie polską firmę? Tego do końca nie wiadomo - ale nie powinno to nikogo dziwić, wyroby z Bolesławca (czyli m.in. z Ceramiki Artystycznej Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego) znane są w wielu krajach na świecie (ten konkretny zakład wysyła 90 procent swojej produkcji do 25 krajów, przy czym połowa trafia na rynek amerykański).

Naczynia ceramiczne dla CIA - odpowiednie kolory i logo

Ręczne zdobienie naczyń ceramiczne nie jest zadaniem łatwym - a kiedy trzeba dodatkowo wiernie odtworzyć logo CIA oraz zastosować narzuconą kolorystykę - rzemieślnicy stają przed nie lada wyzwaniem. Wypracowanie wersji, którą ostatecznie Centralna Agencja Wywiadowcza zaakceptowała, zajęło kilka miesięcy. Za powstanie projektu zdobienia odpowiada Maria Starzyk, wieloletnia projektantka dekoracji w Spółdzielni.

W skład zestawu przygotowanego dla CIA wchodzą m.in. talerze, półmiski i podstawki.

Więcej o: