Wystawa w DM Klif z okazji 25-lecia współpracy Atelier Versace z marką Rosenthal

Świat mody nie byłby tym, czym jest dzisiaj, gdyby nie pojawiło się w nim rodzeństwo Versace. Jego wpływ jest od ponad dwóch dekad zauważalny również w dziedzinie sztuki użytkowej, m.in. dzięki współpracy z manufakturą Rosenthal. Do 2 września br. w DM Klif w Warszawie odbywa się wystawa z okazji 25-lecia tej kooperacji, w ramach której możemy się zapoznać z 25 różnymi dekoracjami na porcelanie oraz przedmiotami z kolekcji Versace Vintage stworzonymi przez ten włoski dom mody.

Rosenthal i Versace - początki współpracy

Na początku lat 90. mediolańscy kreatorzy mody stworzyli dla marki Rosenthal dekoracje designerskich upominków. Wzory spotkały się z tak pozytywnym odbiorem, że zapadła decyzja o stworzeniu całej autorskiej kolekcji, która ukazała się na rynku pod nazwą „Rosenthal meets Versace”. Jej znakiem rozpoznawczym jest, podobnie jak ma to miejsce w przypadku kolekcji ubraniowych, bogate zdobienie w postaci odważnych kolorów i złoceń.

Mogłoby się wydawać, że tragiczna śmierć Gianniego Versace w 1997 roku będzie oznaczała koniec tego domu mody. Pozostawił on jednak po sobie niezliczoną liczbę szkiców z pomysłami, które nigdy nie zostały zrealizowane, a z których można czerpać przy tworzeniu nowych kolekcji jeszcze przez wiele lat.

Gianni Versace i jego projekty dla Rosenthal

Wielki projektant tworzył nie tylko na potrzeby wybiegów - z powodzeniem działał również w świecie wzornictwa użytkowego. Projektował meble, lampy, dywany oraz tapety - ale największy sukces w tej dziedzinie przyniosła mu współpraca z niemiecką marką Rosenthal oraz serie "Meduza", "Barocco" oraz "Meander d'Or", dzisiaj uznawane za ikony. Ponadto do bardziej znanych kolekcji Gianniego należą:

  • Dary morza. Najbardziej osobisty projekt, autor mówił, że przypomina mu dzieciństwo w Reggio di Calabria. Porcelana została ozdobiona odcieniami błękitu, turkusu i szmaragdowej zieleni.
  • Mythos. Naczynia z uchwytami przypominającymi skrzydła ptaka, pokryte 24-karatowym złotem.
  • Polygon. Oktagonalne formy pokryte wyrazistymi dekoracjami.
  • Król Słońce i Marco Polo. Kolekcje dzisiaj już niedostępne.

Gianni stworzył również kolekcję z czarnej porcelany, na którą składają się wazony, zegary i świeczniki.

Donatella Versace dla Rosenthal

Donatella podjęła udaną próbę przeniesienia projektów z tkanin na porcelanę (kolekcje Jungle i Vanitas), ponadto poszerzyła kolekcję zastawy stołowej o porcelanowe akcesoria łazienkowe, ramki do obrazów oraz donice. Dzięki niej w projektach Versace dla Rosenthal pojawiły się też motywy kwiatowe, a wykorzystywane już wcześniej liście akantu zyskały na delikatności.

Porcelana i szkło

W ramach współpracy z Rosenthal powstały też 2 kolekcje szkła użytkowego - Lumiere oraz Meandre d’Or. Znajdziemy w nich:

  • niezwykle delikatne kielichy z dmuchanego kryształu, ozdobione głową meduzy z matowego szkła na wysokości nóżki,
  • 8-kątne szklaneczki z topionego szkła kryształowego do whisky lub drinków (Meduza znajduje się na ich dnie w formie reliefu)
  • kryształowe patery - Meduzę naniesioną na nie centralnie w formie matowego medalionu.

Jak zrobić modną farbę tablicową za grosze? Podpowiadamy!

Więcej o: