Dekoracja sali weselnej

Dekoracja sali weselnej jest czymś, bez czego żadna impreza ślubna się nie obędzie. Jakie ozdoby warto wybrać, aby uzyskać piękną aranżację wnętrza? Sprawdziliśmy, jak powinna wyglądać modna dekoracja sali weselnej.

Ślub to w życiu każdego człowieka szczególny moment. Bez względu na to, czy sama ceremonia ma charakter religijny czy świecki, większość z nas chciałaby uczcić ten wyjątkowy dzień imprezą weselną lub przynajmniej uroczystym obiadem dla rodziny i przyjaciół. A skoro sami z okazji ślubu zakładamy ubrania przeznaczone na tę jedyną w swoim rodzaju okazję, dlaczego nie mielibyśmy zadbać o wizualną oprawę wieczoru? Skromnie czy na większą skalę, dekoracja sali weselnej wymaga od nas zadbania o parę podstawowych kwestii. O czym należy pamiętać?

Kartki ślubne >>

Zastawa Fyrklovern Royal Dream 7Zastawa Fyrklovern Royal Dream 7 Fot. Fyrklovern

Dekoracja sali weselnej - oświetlenie

Przyjęcie po zaślubinach zwykle zaczyna się późnym popołudniem, ale raczej nigdy nie kończy się przed wieczorem. W związku z tym najlepsza zabawa ma miejsce już po zmroku, czyli przy sztucznym świetle. Światło ma ogromne znaczenie w kreowaniu nastroju we wnętrzu oraz charakteru aranżacji, wykorzystajmy zatem tę okazję do stworzenia magicznej scenerii, która stanie się tłem do budowania jednych z najważniejszych wspomnień we wspólnym życiu.

Dekoracje weselne >>

Dekoracja sali weselnej powinna zacząć się od ustawienia stołów dla gości, drugim krokiem powinno być oświetlenie. Detale zostawmy sobie na później, najpierw trzeba ustalić, które miejsca wymagają jakiego oświetlenia i przy pomocy jakich opraw możemy je uzyskać. Sala weselna, którą wynajmiemy, zapewne będzie wyposażona w lampy sufitowe. Warto zastanowić się nad przysłonięciem ich półprzezroczystą tkaniną, którą upniemy w ozdobny sposób pod sufitem - to pozwoli na stonowanie mocnego światła i wprowadzenie bardziej intymnej atmosfery. W kilku miejscach przy ścianach można postawić wysokie lampy podłogowe przypominające fantazyjne rzeźby - nie muszą to być designerskie modele, wystarczą niedrogie oprawy o wydłużonych kloszach z materiału w jasnym kolorze. Na stołach mogą pojawić się lampiony (ze względów bezpieczeństwa umieszczamy w nich ledowe lampki zamiast świec) - ustawione w odległości 1 m jeden od drugiego będą nawiązywały do garden party, ponadto ich światło będzie się pięknie odbijało w szklankach i kieliszkach. Zamiast lampionów można użyć łańcuchów cotton balls w kolorach dopasowanych do dekoracji sali weselnej - rozciągamy łańcuchy wzdłuż każdego stołu na jego środku. Zwinięty łańcuch świecących kul możemy też zamiennie umieścić w szklanych słojach, misach lub lampionach.

Jak zrobić neonowe serce? >>

Szalenie modnym akcentem świetlnym na weselach są w ostatnich latach podświetlane litery. Występują w różnych wielkościach, przy czym największe sięgają do wysokości nawet 2-2,5 m. Z takich liter można ułożyć dowolny napis, ale przyszli państwo młodzi zwykle wybierają własne inicjały, napis MR&MRS oraz LOVE.

Dekoracje sali weselnejDekoracje sali weselnej Fot. NataszaBlack/pixabay.com

Dekoracja sali weselnej - miejsca dla państwa młodych

Dekoracja sali weselnej powinna być zaplanowana w taki sposób, aby skupiała uwagę na miejscu, w którym zasiądą państwo młodzi. Zwykle, wraz ze świadkami, siedzą oni przy oddzielnym, mniejszym stole. Ale to nie wystarczy. Na ścianie za ich plecami powinna się znaleźć dekoracja, która jednoznacznie wskaże, do kogo należą miejsca poniżej. Oto parę propozycji dekoracji, które mogą się tu sprawdzić:

  • "zielona ściana" - panele z żywymi roślinami (lub sztucznymi, ale do złudzenia przypominającymi żywe), na takim tle możemy umieścić drewniane inicjały pary młodej
  • napis wykonany za pomocą kwiatów
  • półprzezroczysta tkanina zamocowana pod sufitem na całej szerokości ściany z gęstym marszczeniem - na tym tle inicjały młodych wykonane z podświetlanych liter
  • kompozycja z papierowych gwiazd, które możemy wykonać samodzielnie w dowolnym kolorze, poniżej wskazówki, jak takie gwiazdy przygotować

Gwiazda z papieru. 5 pomysłów jak zrobić gwiazdy z papieru >>

Dekoracja sali weselnej dotyczy również krzeseł. Te, na których zasiądzie młoda para, podlegają szczególnym względom. Najprościej jest wypożyczyć specjalne pokrowce, które w całości ja zakryją i dodadzą im elegancji, ale jeśli mamy do dyspozycji ładne, drewniane krzesła, nie ma potrzeby ich chowania. Wystarczą wianki uplecione ze świeżych kwiatów lub gałązek, które przymocujemy do krzeseł za pomocą ozdobnych wstążek. Motyw takiego wianka można powtórzyć w innych miejscach sali weselnej - np. na drzwiach lub podwieszone pod sufitem.

Zrób to sam: papierowe kwiaty >>

Dekoracje sali weselnejDekoracje sali weselnej Fot. congerdesign/pixabay.com

Dekoracja sali weselnej - aranżacja stołu

Bez aranżacji stołów dekoracja sali weselnej nie byłaby pełna. Rzadko możemy sobie pozwolić na okrągłe stoły, które znamy z amerykańskich filmów, ponieważ zajmują dużo miejsca - a nasze sale weselne mają średnio o wiele mniejszy metraż niż przybytki podobnego przeznaczenia za oceanem. Mamy więc do dyspozycji podłużne stoły (stworzone poprzez zestawienie ze sobą kilku mniejszych), których przeważnie jest 2-5, nie licząc mniejszego stołu dla państwa młodych. Ze względu na te łączenia stoły najczęściej przykrywamy obrusami. Biały obrus może wydawać się nudny, ale w rzeczywistości to idealne tło dla zastawy stołowej i dekoracji, przy czym jedno i drugie może przybierać dowolne kształty i kolory. Dekoracja sali weselnej oparta na bieli to wybór oczywisty - jeśli jednak chcemy nieco urozmaicić kolorystykę, można obrusy "poprzecinać" kolorowymi wstawkami w postaci bieżników, które układamy wzdłuż lub w poprzek (przy tej drugiej opcji optycznie skrócimy przy okazji stół).

Nakrycie stołu: aranżacja na wesele >>

Co jest modne jeśli chodzi o aranżację weselnego stołu? Przede wszystkim dużo żywych roślin - nie tylko kwiatów, mogą to być również gałęzie z liśćmi, trawa, mech. Serwety, które goście położą na kolanach, mogą czekać na nich pod na stołach złożone w finezyjne kształty, z kolei sztućce - przewiązane wstążkami. Pastelowe kolory, tak modne od kilku sezonów, dobrze komponują się z kolejnym trendem w aranżowaniu wnętrz - złotem. Złoty kolor mogą mieć sztućce, kieliszki, lampiony czy detale na ozdobnych tekstyliach stołowych. Zastawę dobrze jest mieszać - tzn. skomponować nakrycia z talerzy w różnych wzorach i kolorach.

A skoro już jesteśmy przy nakryciach stołu, w jaki sposób powinny być prawidłowo ułożone talerze i sztućce? Pokazujemy właściwy układ na zdjęciu poniżej.

Winietki ślubne, czyli jak znaleźć swoje miejsce >>

Oto parę dodatkowych pomysłów na dekorację sali weselnej:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.