Muzeum laminatu w północnych Włoszech z polskim akcentem

Laminat to materiał, który w designie pojawia się od wielu lat. Każdy jego entuzjasta powinien więc wiedzieć, że w północnych Włoszech, w miejscowości Bra, powstało wyjątkowe muzeum poświęcone właśnie laminatowi. To prawdziwa gratka dla fanów designu, gdyż można znaleźć tam projekty Ettore Sottsassa, Alessandro Mendiniego, Karima Rashida i wielu innych projektantów. Idea założenia muzeum zrodziła się z chęci zebrania w jednym miejscu całej wyrafinowanej kolekcji stylów, kolorów i kształtów.

Element ewolucji designu

To niecodzienne muzeum zaprojektowane zostało przez Matteo Scaliseiego, cenionego architekta. Powstało w samym sercu fabryki Abet Laminati, gdzie na powierzchni około 600 metrów kwadratowych zebrano 137 mebli, przedmiotów użytkowych oraz akcesoriów. Wszystkie w pewien sposób dokumentują ponad 50 lat historii współpracy firmy z różnymi cenionymi projektantami. Co ciekawe, w muzeum znaleźć można także polski akcent, czyli laminat w abstrakcyjnym wzorze, który został opracowany dla Atelier Mendini przez Dorotę Koziarę, jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie postaci związanych z polskim designem.

Ekspozycja w muzeum laminatu została zaaranżowana w porządku chronologicznym. Dzięki temu odwiedzający mogą dowiedzieć się jak wyglądała współpraca producenta i projektanta oraz jak ewoluowała ona w czasie. Podczas zwiedzania poszczególnych pomieszczeń można więc prześledzić kolejne etapy historii projektowania oraz przyjrzeć się zmieniającym się trendom od lat sześćdziesiątych aż do dziś. Ze względu na wyjątkowo bogate możliwości wzornicze oraz ich wysoką atrakcyjność wizualną, laminaty Abetu na przestrzeni lat zastosowano w wielu projektach. Towarzyszyły one przemianom kulturowym, a często nawet je wyprzedzały, toteż laminat można okreslić jako stały element ewolucji designu.

Historia zawarta w laminacie

Muzeum laminatu intryguje już od progu - ściany korytarza, który prowadzi do środka zostały wykonane z laminatu kompaktowego, zadrukowanego metodą Digital Print. W ten sposób zaprezentowane zostały "kamienie milowe" w rozwoju firmy od samego jej początku, czyli od 1957 roku. Co więcej, na ścianach znaleźć można także nazwiska wybitnych architektów i projektantów z całego świata.

Dwoma najwybitniejszymi postaciami w historii firmy byli założyciel Enrico Garbarino i jego córka Cesara Mazzola Garbarino, wieloletnia prezes firmy (aż do 2011 roku). To im zostały poświęcone dwie sale muzeum.

Nieograniczone możliwości

Laminat jest materiałem od lat cieszącym się dużą popularnością. W asortymencie firmy Abet Laminati można znaleźć ponad 650 wzorów laminatów HPL w 24 wariantach struktur powierzchni, w zakresach grubości od 0,6 mm do 30 mm w 12 formatach. Dodatkowo, firma umożliwia wyprodukowanie laminatu w indywidualnie zaprojektowanym wzorze. Dzięki tak szerokim możliwościom, uzyskujemy około 15 milionów kombinacji produktowych, dlatego ofertę Abet Laminati można śmiało nazwać "unlimited selection". Chętnie korzystają z niej projektanci na całym świecie, często umieszczając produkty Abet Laminati w swoich projektach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.