Firanki do kuchni: jakie sprawdzą się w małym pomieszczeniu?

Firanki do kuchni powinny być jednocześnie estetyczne, jak i praktyczne, dlatego ich wybór musi być dobrze przemyślany. Odpowiednio dobrana firanka do kuchni idealnie dopełni wystrój całego pomieszczenia i nada mu niepowtarzalnego charakteru. Radzimy, jakie firanki do kuchni najlepiej sprawdzą się w małych pomieszczeniach.

Firanki do kuchni: gotowe czy na wymiar?

Wybierając firanki do kuchni warto kierować się nie tylko własnymi upodobaniami, ale przede wszystkim rozmiarem i stylem tego pomieszczenia. Ponadto, trzeba wziąć pod uwagę umiejscowienie okna i od niego uzależnić długość firanki – jeśli okno znajduje się nad blatem, konieczny będzie wybór krótkiej firanki do kuchni lub zazdrostki.

W wielu sklepach z dodatkami do wnętrz znaleźć można gotowe firanki do kuchni, dostosowane do standardowych wymiarów okien, najczęściej takich, pod którymi umiejscowiony jest blat. Jednak, jeśli macie do czynienia z bardziej nietypowymi wymiarami okna, warto zdecydować się na uszycie firanki do kuchni na wymiar. To rozwiązanie nie tylko rozwiąże wasz problem z poszukiwaniem produktów w niestandardowych rozmiarach (zwykle trudnych do kupienia), ale też pozwoli wam na zaprojektowanie firanki idealnie odpowiadającej waszym potrzebom i upodobaniom.

Firanki do kuchni: zazdrostki idealne do niewielkich wnętrz

Firanki do kuchni nie muszą spełniać takich funkcji, jak te w salonie czy sypialni – w tym pomieszczeniu mają być raczej delikatną dekoracją, która lekko osłoni wnętrze, a jednocześnie wpuści dużą ilość dziennego światła. Dlatego idealnymi firankami do kuchni są bez wątpienia zazdrostki, znane już naszym babciom i prababciom.

Zazdrostki to firanki do kuchni, które nigdy nie wyszły z mody, jednak właśnie przeżywają swój renesans. Pasują do wnętrz w stylu shabby chic oraz (te bardziej minimalistyczne) do pomieszczeń nowoczesnych. Znaleźć można nawet zazdrostki dopasowane do obrusów, które razem mogą tworzyć komplety i zapewniać spójność w wystroju pomieszczenia. Świetnym rozwiązaniem są także pary zazdrostek montowane w połowie i u góry okna.

Warto pamiętać o tym, że firanki do kuchni, także zazdrostki, trzeba dopasowywać względem wielkości okna – im jest ono mniejsze, tym węższa i gładsza powinna być zdobiąca je zazdrostka.

Zazdrostka do kuchniZazdrostka do kuchni fot. Tchibo

Firanki do kuchni: nowoczesne czy klasyczne?

Nowoczesne firanki do kuchni występują w wielu wersjach. Modne są zarówno te gładkie, skromne i proste, jak również firanki w ciekawe wzory. Jeśli nie macie nic przeciwko wzorzystym ozdobom okna, warto z ich pomocą optycznie powiększyć małą kuchnię. W tym celu wystarczy wybrać firanki do kuchni w pionowe pasy, dzięki którym pomieszczenie wyda się wyższe. Z kolei lekkości temu wnętrzu dodadzą firanki z gładkich materiałów, takich jak na przykład organza.

Firanki do kuchni o małym metrażu nie powinny być ozdobione dużymi wzorami, dlatego lepiej wybierać te z drobnymi elementami, np. niewielkimi kwiatkami czy gwiazdkami, zamiast bogatych zdobień w stylu dużych płatków róż. Dobrym pomysłem w tym przypadku są także firanki do kuchni we wzory geometryczne lub, wspomniane wcześniej, pionowe pasy.  Co więcej, w małym pomieszczeniu lepiej sprawdzi się firanka do kuchni w jasnym kolorze (ciemne firanki przytłaczają i optycznie zmniejszają wnętrze dlatego lepiej z nich zrezygnować).

Firanki do kuchni: IKEA i inne sieciówki

Firanki do kuchni można znaleźć w sklepach, które zajmują się sprzedażą dekoracji okiennych i innych dodatków do wnętrz. Duży wybór znaleźć można w asortymencie znanych sieciówek, takich jak IKEA czy JYSK. Ładnej firanki do kuchni warto szukać też w sklepach internetowych oraz w mniejszych sklepach zajmujących się sprzedażą dobrej jakości tekstyliów.

Para zazdrostek do przytulnej kuchniPara zazdrostek do przytulnej kuchni fot. Dekoria

Więcej o:
Copyright © Agora SA