Lampy wiszące: jak dobierać je do wnętrz?

Lampy wiszące są najpopularniejszymi lampami, które spotkać można w wielu pomieszczeniach. Takie lampy często traktowane są jako główne źródła światła, dlatego muszą być zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Lampy wiszące różnią się między sobą wieloma szczegółami, a każdy model sprawdzi się najlepiej w innym wnętrzu. Radzimy, jak dobierać lampy wiszące do poszczególnych pomieszczeń.

Lampy wiszące do salonu – efektowne i funkcjonalne

Lampy wiszące w każdym wnętrzu pełnić mogą inne funkcje, choć zwykle najważniejszą z nich jest po prostu zapewnianie pomieszczeniu odpowiedniej ilości światła. Jednak lampa wisząca do salonu musi dodatkowo odznaczać się pewnymi walorami estetycznymi, które podkreślą charakter tego wnętrza.

Lampy wiszące powinny być dopasowane stylem do aranżacji wnętrza, w którym się znajdują. Ważny jest tu także ich rozmiar – w dużych pomieszczeniach można pozwolić sobie na efektowną lampę wiszącą o większych gabarytach, która nie tylko będzie lepiej oświetlać salon, ale też pięknie go ozdobi.

Najmodniejszymi lampami wiszącymi do salonu są aktualnie lampy z ozdobnymi żarówkami, które nie potrzebują kloszy ani innych osłon. Jednak równie często wybierane są lampy wiszące z dużymi ciężkimi kloszami. W salonie w stylu boho najlepiej sprawdzą się natomiast lampy wiszące z ażurowymi kloszami.

Lampy wiszące do kuchni: jakie wybrać?

Lampy wiszące do kuchni mają nieco inne zastosowanie, niż te do salonu. Kuchenne lampy muszą przede wszystkim zapewniać jak najlepsze światło, ponieważ jest ono niezbędne podczas gotowania i wykonywania wszystkich innych czynności.

Choć lampa wisząca do kuchni powinna być przede wszystkim funkcjonalna, to jednak warto zwracać uwagę także na jej walory estetyczne. Oczywiście, jak w przypadku lampy do salonu, musi swoim stylem odpowiadać aranżacji wnętrza. Główną różnicą w tym przypadku jest jednak wielkość lampy, która w kuchni nie powinna być zbyt duża. Lampy wiszące o większych gabarytach przytłaczają pomieszczenie i, najzwyczajniej w świecie, przeszkadzają podczas korzystania z tego pomieszczenia. Duża lampa wisząca sprawdzi się tylko w przypadku kuchni połączonej z salonem, jednak i tu musi być umiejscowiona w części pomieszczenia przeznaczonej na kącik jadalny,

Najlepszym rozwiązaniem, które sprawdzi się w każdej kuchni, są lampy wiszące o dość prostej formie. Są one eleganckie i stylowe, a jednocześnie nie są elementami dominującymi, co jest bardzo istotne w przypadku lamp przeznaczonych do tego pomieszczenia.

Nowoczesne lampy wiszące do salonu i jadalniNowoczesne lampy wiszące do salonu i jadalni fot. Fabryka Form

Lampy wiszące nowoczesne – do jakich wnętrz pasują?

W sklepach znaleźć można różne lampy, które można dopasowywać do poszczególnych aranżacji wnętrz. Najbardziej charakterystyczne są jednak lampy w stylu nowoczesnym, idealnie komponujące się ze stylem industrialnym oraz minimalistycznym.

Nowoczesna lampa wisząca to zazwyczaj lampa o prostej formie, utrzymana w monochromatycznych barwach. Najczęściej lampy te mają ciężkie, białe lub czarne, klosze. Innymi nowoczesnymi lampami są, wspomniane już wcześniej, lampy z ozdobnymi żarówkami. Mogą one zwisać luźno na długich kablach lub opierać się na metalowych konstrukcjach.

Nowoczesne lampy wiszące znaleźć można w większości sklepów z wyposażeniem wnętrz, ponieważ wpisują się we współczesne trendy i są chętnie wybierane przez pasjonatów wnętrzarskiej mody.

Klosze do lamp wiszących: jakie najmodniejsze?

Lampy wiszące mogą mieć klosze lub nie, jednak te posiadające klosze są zazwyczaj bardziej efektowne. To od nich zależy ostateczny wygląd i styl lampy, dlatego warto dobierać klosze względem stylu i wielkości pomieszczenia, w którym mają się znaleźć.

Aktualnie najmodniejsze są duże klosze do lamp wiszących. Znaleźć można je w zasadzie w każdym możliwym stylu, ale najbardziej pożądane są te ażurowe, nawiązujące do stylu boho oraz nowoczesne, minimalistyczne klosze. Oczywiście, niektóre klosze są ponadczasowe i uniwersalne, toteż nigdy nie wychodzą z mody i to na nie najlepiej decydować się podczas urządzania domu i mieszkania.

Efektowna lampa wiszącaEfektowna lampa wisząca fot. Czerwona Maszyna

Więcej o: