Parawan: do sypialni i nie tylko

Parawan to element, który może mieć różne zastosowanie. Kojarzy się on przede wszystkim z dodatkiem pojawiającym się w sypialniach i garderobach, jak również z wiatrołapami rozstawianymi na polskich plażach. Jednak rodzajów parawanów jest więcej. Różnią się między sobą przeznaczeniem oraz materiałem wykonania.

Parawan pokojowy – piękny i praktyczny dodatek do wnętrza

Choć parawan pokojowy nie jest niezbędnym elementem, który bezwzględnie powinien znaleźć się w każdym domu i mieszkaniu, to jednak nie da się ukryć, że jest on ciekawym, a nawet dość praktycznym rozwiązaniem.  Przede wszystkim, z pomocą parawanu można w prosty sposób podzielić pomieszczenie na strefy lub zasłonić nim tę część pokoju, która nie jest zbyt reprezentacyjna. Z tego powodu, parawan pokojowy świetnie sprawdzi się w kawalerkach, w których w jednym pomieszczeniu toczy się całe życie domowników.

Innym zadaniem parawanu pokojowego jest ozdabianie wnętrza i dopełnianie całej jego aranżacji. W sklepach z dodatkami do wnętrz dostępne są różne modele parawanów. Niektóre z nich są proste i minimalistyczne, a inne zdobione i oryginalne. Odpowiednio dobrany parawan może zupełnie odmienić nawet najskromniej urządzoną sypialnię czy garderobę lub nadawać charakteru pokojom gościnnym.

Parawan pokojowy można także wykonać samemu, tworząc tym samym praktyczną i niepowtarzalną dekorację, dopasowaną do własnych potrzeb i upodobań.

Delikatny parawan do salonuDelikatny parawan do salonu fot. 9design

Parawan nawannowy, czyli jak połączyć prysznic z wanną

Parawany pojawiać mogą się nie tylko w sypialniach i salonach. Innym ich rodzajem są parawany nawannowe, które montuje się w łazienkach, na brzegach wanny. Taki element pozwala na wygodne korzystanie z funkcji prysznica w wannie, zapobiegając przed rozlewaniem się wody po całej łazience.

Parawany nawannowe występują w wersji szklanej i plastikowej, z których każda ma swoje zalety. Szklany parawan jest nie tylko efektowny, ale też bardzo trwały. Wbrew pozorom, jest również bezpieczny, ponieważ wykonuje się go ze szkła hartowanego. Ponadto, niektóre parawany mają także powłoki zabezpieczające, pomagające w utrzymywaniu czystości. Z kolei plastikowe parawany są lżejsze, ale wymagają dość uciążliwych zabiegów pielęgnacyjnych.

Parawan plażowy i parawan ogrodowy – inne rodzaje parawanów

Parawany występują też w wersjach przeznaczonych do użytku zewnętrznego i mogą przybierać różne formy. Najbardziej popularne (i uwielbiane przez wielu Polaków) są parawany plażowe. Taki parawan to nic innego, jak wiatrołap, którego zadaniem jest chronienie plażowiczów przed wiejącym od strony morza wiatrem. Parawany plażowe znaleźć można w wielu kolorach i rozmiarach, od tych niewielkich aż po te o całkiem sporych gabarytach.

Kolejnym typem parawanu zewnętrznego jest parawan ogrodowy. Takie parawany świetnie sprawdzają się na tarasach lub balkonach, gdzie zapewniają domownikom intymną przestrzeń, oddzielając balkon od balkonu sąsiada. Najpiękniejsze parawany ogrodowe to te wykonane z drewna. Szczególnie efektowne są te ażurowe, przez które delikatnie wpadają promienie słoneczne. Jednak, jeśli zależy wam na większej prywatności, powinniście wybrać parawan ogrodowy bez prześwitów.

Ażurowy parawan ogrodowyAżurowy parawan ogrodowy fot. Jagram

Więcej o: