Rolety plisowane: eleganckie i praktyczne osłony okienne

Rolety plisowane to po prostu materiał złożony w harmonijkę, który jest przepleciony sznurkami i zaczepiony na aluminiowych rynnach. Tego typu rolety są niezwykle funkcjonalne przede wszystkim dlatego, że mogą być odsłaniane i zaciągane zarówno od góry, jak i od dołu. Co więcej, ze względu na ich budowę, rolety plisowane sprawdzą się także jako osłony okien o nietypowych kształtach.

Rolety plisowane są bardzo popularnym rodzajem osłon okiennych. Podczas ich wybierania warto wziąć pod uwagę pewne kryteria, takie jak ich trwałość oraz wygląd. Rolety plisowane powinny być dobrane do danego wnętrza, aby pasowały do jego aranżacji i stanowiły jej idealne uzupełnienie.

Rolety plisowane można montować w sposób inwazyjny i bezinwazyjny. Ten pierwszy rodzaj montażu plisów jest bardzo szybki i prosty – wystarczy nawiercić otwory wkrętarką z wiertłem o średnicy 2 mm, a następnie wsunąć uchwyty ze sznurkami sterującymi. Tak zamontowane rolety plisowane można też bardzo szybko zdemontować, dlatego sposób ten jest bardzo wygodny. 

Bezinwazyjny montaż rolet plisowanych wymaga jeszcze mniejszych nakładów czasu i pracy. W tym przypadku wystarczy założyć uchwyty na ramę okienną i przymocować do nich plisę poprzez wsunięcie jej w bezinwazyjne uchwyty.

Zaciemniająca roleta plisowana, idealna do sypialniZaciemniająca roleta plisowana, idealna do sypialni fot. IKEA

Rolety plisowane: na wymiar czy w standardowych rozmiarach?

Rolety plisowane można znaleźć w ofertach wielu sklepów z elementami wyposażenia wnętrz, w tym przede wszystkim w marketach budowlanych. W takich miejscach zazwyczaj dostępne są rolety w standardowych rozmiarach, dopasowanych do typowych okien i drzwi balkonowych. Jednak rolety plisowane spotykane w sklepach nie zawsze znajdą swoje zastosowanie. Jeśli szukacie osłon do okien o nietypowych kształtach i wymiarach, najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie rolet plisowanych na wymiar. Dzięki tej opcji otrzymacie indywidualnie zaprojektowane rolety spełniające wasze potrzeby i oczekiwania.

Rolety plisowane Castorama i roleta plisowana IKEA oraz inne: na co zwracać uwagę?

Rolety plisowane dostępne w popularnych sklepach z wyposażeniem wnętrz i marketach budowlanych występują w wielu kolorach i rozmiarach. Wykonane są też z różnych materiałów i mogą posiadać różne zdobienia. Wybierając rolety plisowane w sklepach IKEA, Castorama i innych warto jednak zwracać uwagę przede wszystkim na to, by wyróżniały się jak najmniejszą przepuszczalnością światła (to od niej zależy ich funkcjonalność).

Rolety plisowane: cena tradycyjnej rolety

Rolety plisowane mogą mieć różne ceny. Te najtańsze dostaniecie już od około 30 zł, jednak jeśli zależy wam na trwałych i solidnych osłonach okiennych, lepiej zainwestować trochę większą kwotę w rolety wykonane z lepszych materiałów.

Klasyczne rolety plisowaneKlasyczne rolety plisowane fot. Leroy Merlin

Więcej o: